Producent gier CD Projekt jest najcenniejszą polską firmą prywatną i jedną z niewielu, które odniosły międzynarodowy sukces. Jej flagowym produktem jest saga o wiedźminie. Firmą kieruje prezes Adam Kiciński oraz dwóch wiceprezesów Marcin Iwiński i Piotr Nielubowicz. Wszyscy przed ostatnimi wyborami prezydenckimi sowicie wsparli Rafała Trzaskowskiego.

Tak wynika z rejestru wpłat od osób fizycznych na rzecz komitetu kandydata KO, do którego dotarła „Rzeczpospolita". Przy nazwiskach Kicińskiego, Iwińskiego i Nielubowicza widnieją kwoty 39 tys. zł. Tyle właśnie wynosił ustawowy limit wpłat na rzecz komitetu. Z rejestru wynika, że takie same kwoty wpłaciły też Karolina Kicińska, Renata Iwińska i Irmina Nielubowicz.

Kim są one dla prezesów CD Projektu? Spytaliśmy o to dział prasowy firmy. – Spółka nie komentuje prywatnych aktywności członków jej zarządu i ich rodzin – odpowiedział nam. Czy oznacza to, że są one członkami ich rodzin? Tak wskazywałyby też informacje, które pojawiały się w mediach. Np. z jednego z wywiadów z Kicińskim i Iwińskim wynikało, że żona tego drugiego ma na imię Renata.

Jeśli zbieżność trzech nazwisk jest nieprzypadkowa, oznaczałoby to, że Kiciński, Iwiński i Nielubowicz wraz z rodzinami wsparli kampanię Trzaskowskiego na łączną kwotę 234 tys. zł.

To nie tylko wsparcie od uznanych menedżerów, ale również ludzi z czołówki najzamożniejszych w Polsce. Na ostatniej liście stu najbogatszych Polaków „Forbesa" Marcin Iwiński znalazł się na dziewiątym miejscu z majątkiem 3,4 mld zł, Piotr Nielubowicz zajął 20. lokatę (1,7 mld zł), a Adam Kiciński był 62. (0,9 mld zł).

Fortuny są efektem związania się z firmą od jej początków. Marcin Iwiński założył ją razem z Michałem Kicińskim, kolegą ze szkolnej ławki. Ten drugi, posiadający dziś majątek wyceniany na około 3 mld zł, wycofał się już z bieżącego biznesu. W firmie pozostał jego brat Adam, który jest jednym z najstarszych stażem pracowników CD Projektu. Jednym z pierwszych pracowników był też Nielubowicz. Wszyscy trzej prezesi należą do głównych udziałowców.

Dlaczego zdecydowali się wesprzeć Trzaskowskiego? Na to pytanie CD Projekt nam nie odpowiedział. Prawdopodobnie wynikało to po prostu z ich przekonań politycznych.

Chodzi m.in. o to, że kandydat Koalicji Obywatelskiej wspierał LGBT, co jest też wpisane w politykę CD Projektu. „Jesteśmy zwolennikami pełnej tolerancji światopoglądowej. Zwalczamy wszelkie przejawy rasizmu, homofobii czy ksenofobii"' – można przeczytać na stronie internetowej firmy. W połowie czerwca CD Projekt Red, studio deweloperskie działające w ramach spółki, zmienił logo na tęczowe. Było to reakcją na krytykę Dudy i PiS wobec LGBT. W tym samym okresie kwoty na rzecz kampanii Rafała Trzaskowskiego przelali prezesi firmy.

Była członkini sztabu Trzaskowskiego Agnieszka Pomaska mówi, że o wsparciu od miliarderów dowiaduje się od „Rz". – Ogółem wpłat na kampanię było bardzo dużo, bo Rafał Trzaskowski wniósł świeżość i dał nadzieję na normalność. Nie dziwi mnie, że chcieli go wesprzeć ludzie przedsiębiorczy, którzy odnieśli sukces i wierzą w wartość pracy – komentuje.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM