Zapewne sto pytań zadadzą dzieci, które, bawiąc się, spróbują wywołać deszcz, zamknąć wiatr w butelce i zbudować własną stację meteorologiczną. Będą chcieć wiedzieć, czym jest pogoda, co się na nią składa i czy można ją przewidzieć. Odpowiedzi na pytania, dlaczego jest kilka rodzajów chmur czy skąd się biorą tornada, udzielą im pracownicy Centrum Nauki Kopernik, którzy we współpracy z Fundacją Sto Pociech przygotowali cykl familijnych warsztatów edukacyjnych. Temat najbliższych zajęć (w sobotę i niedzielę) brzmi „Skąd na niebie biorą się chmury i dlaczego nie można uspokoić wiatru?”.
– Dzieci lubią dociekać przyczyn zjawisk występujących w otaczającym nas świecie i ich przywilejem jest zadawanie pytań – mówi Dorota Stojda z Centrum Nauki Kopernik. – Myślimy też o dorosłych – w trakcie warsztatów animatorzy podrzucają rodzicom i opiekunom pomysły na zabawy, które są nie tylko zajmujące i ciekawe, ale również kształcące.
W warsztatach mogą brać udział dzieci w wieku pięciu – ośmiu lat oraz ich rodzice, opiekunowie lub dziadkowie. Organizatorzy zachęcą ich do wspólnego przeprowadzania wyjaśniających codzienne zjawiska doświadczeń i podpowiedzą, jakie eksperymenty można przeprowadzać w domu. Bo nauka nie musi być nudna i męcząca. Wręcz przeciwnie – odkrywanie świata może być doskonałą zabawą i ma szansę przerodzić się w prawdziwą pasję na całe życie.
Zajęcia są otwarte, odbywają się w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji, ale uwaga, liczba miejsc jest ograniczona. Rezerwacje można składać przez pocztę elektroniczną. Należy wysłać wiadomość zawierającą imię i nazwisko, liczbę osób, wiek dzieci, dzień i godzinę warsztatu oraz telefon kontaktowy na adres: warsztaty@kopernik.org.pl. Opłata, pobierana przy wejściu, wynosi 10 zł za dziecko i 5 zł za dorosłego.
I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji, ul. Bednarska 2/4, 17-18.11, godz. 10-11.30 i 12.15-13.45