Autobus linii 186, jadący w kierunku pętli na Szczęśliwicach na Ochocie, przebił barierki i zsunął się wzdłuż skarpy. Pojazdem podróżowało około 40 pasażerów.

Jedna osoba zginęła, 18 zostało rannych, w tym cztery poważnie. Wśród poszkodowanych jest kierowca. Wiadomo, że był trzeźwy, zostanie jednak zbadany pod kątem obecności w organizmie innych substancji. Na razie najbardziej prawdopodobną hipotezą dotyczącą przyczyn wypadku jest zasłabnięcie kierowcy - przekazał rzecznik stołecznej policji nadkomisarz Sylwester Marczak.

Ratusz uruchomił specjalną infolinię, gdzie można zasięgnąć informacji o poszkodowanych. Jej numer: 22 277 55 60.

Ratownicy przeprowadzili selekcję poszkodowanych w zależności od stopnia obrażeń. W akcji brał udział także śmigłowiec LPR i ekipy naziemne różnych służb - 26 zespołów straży pożarnej, pogotowie i policja.

Poszkodowani zostali przewiezieni do szpitali, większość trafiła do Szpitala Bielańskiego. Jak poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, pełnomocnik rządu ds. ratownictwa medycznego, życiu żadnego uczestnika wypadku nie zagraża niebezpieczeństwo. - Pierwsza informacja o wypadku trafiła do dyspozytorni o godz. 13:15 - powiedział dodając, że pierwszy zespół ratownictwa medycznego był na miejscu po dwóch minutach. Ranne dziecko zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala uniwersyteckiego przy ul. Żwirki i Wigury.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił, że rodziny poszkodowanych będą objęte opieką psychologiczną. -  Mam nadzieję, ze sprawna, bardzo szybka akcja LPR pozwoli na to, by osoby, które są w trudnym stanie klinicznym, będą uratowane - mówił informując, że w wypadku poszkodowane zostały dwie osoby niepełnoletnie.

Na miejsce wypadku udał się wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, który na antenie TVP Info tłumaczył, że robi to, "żeby dowiedzieć się o szczegółach" oraz upewnić się, że na miejscu wszystko "działa tak jak trzeba".

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przyjechał na miejsce wypadku. Oświadczył, że policja powoła specjalną komisję, która będzie wyjaśniać okoliczności zdarzenia.

- Zapewniamy pomoc psychologiczną dla wszystkich, którzy tego wsparcia będą potrzebowali - mówił. Zapowiedział wizytę w Szpitalu Bielańskim, by "zobaczyć jak poważna jest sytuacja, jakiej pomocy ewentualnie potrzeba ze strony miasta".

Policja zaapelowała do świadków wydarzenia, by udostępnili nagrania z samochodowych kamer, jeśli takowe posiadają. Zwróciła się także do kierowców jadących mostem Grota-Roweckiego, by mijając zjazd, przy którym doszło do wypadku, koncentrowali się na drodze, nie akcji służb, by nie doszło do kolejnego niebezpiecznego zdarzenia.

Jak informował warszawski ratusz, autobus miał rok, był wyposażony w napęd gazowy. Nie doszło do uszkodzenia butli z gazem. Trwa usuwanie wraku.

Utrudnienia na S8 mogą potrwać do późnego wieczora. W okolicy miejsca wypadku utworzyły się korki.

Komunikat MZA

Utrudnienia w kursowaniu autobusów 112, 114 132, 134, 156, 186, 326, 414, 518, 705, 735, E-9.

W związku z zablokowanym przejazdem północną jezdnią trasy S8 (Aleja Armii Krajowej na wys. Wybrzeża Gdyńskiego) w kierunku zachodnim, autobusy linii: 112, 114, 132, 134, 156, 186, 326, 414, 518, 705, 735, E-9, kierowane są na następujące trasy objazdowe:

Linie 186, 326, 705, 735 w kierunku: SZCZĘŚLIWICE, METRO MARYMONT ulicami: MODLIŃSKA – Jagiellońska – Rondo „Starzyńskiego” – Most Gdański – Słomińskiego – Rondo „Radosława” – Ks. Jerzego Popiełuszki – SŁOWACKIEGO i dalej do własnych tras.

Linia 518 w kierunku: PLAC TRZECH KRZYŻY ulicami: MODLIŃSKA – Jagiellońska – Rondo „Starzyńskiego” – Most Gdański – Słomińskiego – Międzyparkowa – BONIFRATERSKA i dalej do własnych tras.