Duda o szczepieniach. Bosak: Nie ma się co pastwić nad tym

- Być może w sztabie prezydenta była intencja, żeby wysłać jakiś sygnał do zwolenników dobrowolności szczepień, natomiast jeśli była taka intencja, to z pewnością ci ludzie pamiętają, że prezydent Andrzej Duda podpisywał ustawy, które rozszerzały możliwości szczepień przymusowych - powiedział Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji i niedawny kandydat tej formacji na prezydenta, odnosząc się na antenie TVN24 do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy o szczepieniach.

Aktualizacja: 08.07.2020 04:29 Publikacja: 07.07.2020 21:04

Duda o szczepieniach. Bosak: Nie ma się co pastwić nad tym

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda wziął udział w wyborczej debacie organizowanej przez TVP w Końskich, zaś kandydat KO Rafał Trzaskowski (PO) w organizowanej przez swój sztab "Arenie prezydenckiej" w Lesznie. Jak dotąd sztaby obu kandydatów nie porozumiały się co do wspólnej debaty i nie wiadomo, czy dojdzie do niej przed ogłoszeniem ciszy wyborczej.

Krzysztof Bosak był w TVN24 pytany, który z polityków walczących w drugiej turze wygrał debaty. - Moim zdaniem obaj kandydaci przegrali. Obaj pokazali, że nie zależało im na tym, żeby się ze sobą spotkać - ocenił poseł. Dodał, że w obu sztabach wzięły górę kalkulacje sondażowe. - Ostatnio mówiłem, że powinno nam zależeć, żeby doszło do jednej debaty, na której panowie się spotkają i będzie możliwość interakcji. Widać, że Andrzej Duda wybrał raczej interakcję z działaczami PiS-u, z osobami podstawionymi, żeby zadawać pytania, natomiast Rafał Trzaskowski wybrał interakcję z dobranymi wedle pewnej proporcji dziennikarzami - dodał Bosak. Zaznaczył, że wybrana przez kandydatów formuła nie dała tego, co dają debaty prezydenckie, czyli konfrontacji "dwóch osobowości, dwóch charakterów, dwóch programów".

Niedawny kandydat Konfederacji w wyborach prezydenckich był też pytany o słowa Andrzeja Dudy, który w Końskich powiedział, odnosząc się do pytania, czy szczepienia na koronawirusa powinny być obowiązkowe, że "absolutnie nie jest" zwolennikiem "jakichkolwiek szczepień obowiązkowych". Prezydent oświadczył w poniedziałek, że nie szczepił się przeciw grypie i że uważa, iż szczepienia na koronawirusa "absolutnie nie powinny być obowiązkowe". Prawdopodobnie w reakcji na falę komentarzy po jego wypowiedzi późnym wieczorem na Twitterze prezydent napisał "stop manipulacji" i oświadczył, iż uważa, że "ewentualne szczepienie przeciw koronawirusowi nie powinno być obowiązkowe", tak jak w przypadku grypy, zaś co do innych chorób "to zupełnie co innego" i "inna rozmowa".

- Czuję się niezręcznie wchodząc w rolę osoby komentującej wypowiedź głowy państwa, wypowiedzi niejasnej, wewnętrznie sprzecznej. Z uczciwości zwracam uwagę, że dziś prezydent prostował swoją własną wypowiedź z wczoraj - komentował Bosak. - Być może w sztabie prezydenta była intencja, żeby wysłać jakiś sygnał do zwolenników dobrowolności szczepień, natomiast jeśli była taka intencja, to z pewnością ci ludzie pamiętają, że prezydent Andrzej Duda podpisywał ustawy, które rozszerzały możliwości szczepień przymusowych - podkreślił.

Pytany czy jest antyszczepionkowcem polityk Konfederacji odparł, że nie i że nigdy się tak nie identyfikował. Wyraził przypuszczenie, że może sztabowcom PiS-u wyszło z badań, że "warto zagrać na tej strunie". Ocenił, że sygnał ten był wyrachowany i nieudolny. - Widać, że to nie jest naturalna tematyka dla prezydenta Andrzeja Dudy, bo chcąc coś powiedzieć powiedział coś innego, niż zamierzał, tak się wydaje - dodał Bosak.

- Chyba wszyscy mamy świadomość, że po prostu doszło do niezręczności, pomyłki. Myślę, że jest to tematyka, w której wcześniej pan prezydent Duda nie wypowiadał się publicznie i wyraźnie prostował swoją wypowiedź, no to każdy już sobie sam wyciągnie wnioski, nie ma co się pastwić nad tym - mówił.

Stwierdził, że podczas poprzedniej debaty w TVP z udziałem 11 kandydatów przed pierwszą turą pytany o szczepienia na koronawirusa Andrzej Duda nie udzielił konkretnej odpowiedzi.

- Być może sztabowcy PiS-u badali to, jak mają w zwyczaju, że zanim ich politycy powiedzą, co myślą na jakiś temat to najpierw oni zamawiają sondaże, jak mają sondaże to wtedy decydują się co myśleć na jaki temat. My w Konfederacji taką metodę uprawiania polityki odrzucamy. Uważamy, że trzeba mieć najpierw poglądy, a później robić badania, później prowadzić kampanie wyborcze, a nie na odwrót - powiedział Krzysztof Bosak.

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej