Z powodu opóźnienia budowa stacji metra Świętokrzyska podczas Euro 2012 zgra się z działalnością Strefy Kibica pod Pałacem Kultury. Koordynator remontów Wiesław Witek zapowiadał, że ul. Marszałkowska zostanie zamknięta 14 maja. Ale ratusz zgodził się nagle na przyspieszenie. Data zamknięcia ulicy to 30 kwietnia. Ale termin otwarcia się wcale nie zmienił: 15 września.

Korek obok pl. Defilad

Jak przeżyć 4,5 miesiąca bez przejazdu dla samochodów, autobusów i tramwajów Marszałkowską – między ul. Królewską i rondem Dmowskiego? Budowniczowie metra tłumaczą, że potrzebują zająć skrzyżowanie Marszałkowskiej ze Świętokrzyską w sercu Warszawy, żeby przełożyć plątaninę urządzeń podziemnych i wykonać przejścia – łączniki z linią pierwszą.

– Zamknięcie Marszałkowskiej przyspieszyliśmy na wniosek wykonawcy drugiej linii metra – mówi Tomasz Kunert z Biura Koordynacji Inwestycji.

– Koncern AGP Metro chciał wejść na skrzyżowanie Marszałkowskiej ze Świętokrzyską jeszcze wcześniej, ale to kolidowałoby z remontami tramwajowymi – tłumaczy.

Tramwaje Warszawskie od 10 do 30 kwietnia będą remontować rozjazdy na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II z Al. Jerozolimskimi obok Dw. Centralnego (to tzw. rondo Gierka). Z powodu tej inwestycji wyłączony będzie ruch tramwajowy na prostopadłych trasach: w al. Jana Pawła II i ul. Chałubińskiego oraz w Al. Jerozolimskich.

Planowane zamknięcie Marszałkowskiej to koszmar. Kierowcy jadący od pl. Konstytucji będą skręcać w zakorkowane Al. Jerozolimskie (do Euro 2012 da się dojechać Marszałkowską do ul. Sienkiewicza i empiku, ale to bez sensu, bo przed Świętokrzyską staną zapory). Jadący od strony pl. Bankowego skręcą w Królewską. Tu też utkną na dobre.

Tramwaje nie będą kursowały przez 4,5 miesiąca Marszałkowską od pl. Zbawiciela aż do Stawek! W tym czasie Tramwaje Warszawskie mają wyremontować tory. W pierwszym etapie – przed Euro 2012 – między placami Zbawiciela i Konstytucji. Po Euro – do ronda Dmowskiego przy Rotundzie.

Metro plus Euro 2012

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Władze Warszawy zgodziły się nawet , żeby wyciąć Marszałkowską także podczas funkcjonowania na pl. Defilad Strefy Kibica: od meczu otwarcia na warszawskim Stadionie Narodowym 7 czerwca do finału na Stadionie Olimpijskim w Kijowie 2 lipca. Czyli rozgrzebana przez spółki Metro Warszawskie i Tramwaje Warszawskie ul. Marszałkowska będzie straszyła, kiedy na pl. Defilad od 50 do 100 tys. osób będzie bawiło się przy piwie i telebimach w Strefie Kibica, a 57 tys. kolejnych będzie przemieszczało się na Stadion Narodowy.

W tej sprawie ratusz zmienił zdanie. Według pierwotnych planów Marszałkowska miała być granicą Strefy Kibica pod Pałacem Kultury, a nie jej częścią. Tak mówił nam w sierpniu ubiegłego roku dyrektor miejskiego sekretariatu do spraw Euro 2012. Według dyrektora kontraktu Francesco Scaglione'a z AGP Metro, oba utrudnienia zostały zgrane celowo, bo Marszałkowska sprawdzi się jako część Strefy Kibica.

Władze Warszawy zobowiązały się wobec UEFA, że podczas Euro 2012 będzie obowiązywał zakaz prac, które mogą zablokować przejazd karetek. Wyjątek urzędnicy zrobili tylko dla drugiej linii metra między rondem Daszyńskiego i Dworcem Wileńskim. To właśnie z powodu tej inwestycji kibice zastaną w czerwcu rozkopaną ul. Prostą i Świętokrzyską, zamkniętą Sokolą i Targową, zablokowane skrzyżowanie z dziurą po pomniku „czterech śpiących". W 2008 r. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz obiecywała, że druga linia metra zostanie otwarta przed Euro 2012.