Według ostatniego przed ciszą wyborczą sondażu IBRiS tuz przed Ii turą prowadzi Rafał Trzaskowski. Odsetek deklarujących oddanie na niego głosu wzrósł o 1 pkt. proc. do 47, 4.

Na Andrzeja Dudę chce zagłosować 45,7 proc. ankietowanych (spadek o 3,3 pkt. proc.).

W tym zestawieniu uwzględniono tych, którzy są jeszcze niezdecydowani - czyli 6,9 proc. respondentów.

Bez uwzględnienia niezdecydowanych, na Trzaskowskiego chce zagłosować 50,9 proc. pytanych, Dudę wybiera 49,1 proc.

Bardzo ważne jest jednak zastrzeżenie, które czyni pracownia. Niemalże remisowe wyniki należy odczytywać, biorąc pod uwagę przedziały poparcia dla kandydatów. Uwzględniając to zastrzeżenie Andrzej Duda może uzyskać poparcie od 46,1 proc. do 52,1 proc. wyborców. Poparcie dla Rafała Trzaskowskiego znajduje się w przedziale 47,9 proc. do 53,9 proc. wyborców - pisze Onet..

Sondażownia zestawiła także o preferencje osób, które głosowały  w I turze, i tych, które zamierzają oddać głos dopiero w II.

Wśród tych pierwszych, 97 proc. wyborców Andrzeja Dudy ponownie odda na niego głos. Wśród wyborców Trzaskowskiego 100 proc. powtórzy swój wybór.

Z kolei wśród osób, które nie głosowały w I turze, 53 proc. chce oddać głos na kandydata Koalicji Obywatelskiej, 34 proc. - na Dudę.

Wśród wyborców, którzy oddali głos w I turze na innych kandydatów, w II głosy rozłożą się następująco:

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Źródło: Sondaż IBRiS dla Onetu

Z sondażu wynika również, że frekwencja w nadchodzącej II turze może wynieść nawet 66,2 proc. Taki odsetek respondentów deklaruje udział w wyborach, w tym 59,86 proc. - zdecydowanie.

Co 5. Polak - 20,92 proc. - zdecydowanie nie zagłosuje. Raczej nie - 12,51 proc.