Schetyna komentując nieoficjalne wyniki II tury wyborów prezydenckich (PKW podała - po podliczeniu danych z 99,97 proc. okręgów wyborczych, że wybory wygrał Andrzej Duda uzyskując 51,21 proc. głosów) stwierdził, że "różnica jest na tyle duża, że trzeba przyjąć ten wynik".

- Trzaskowski zrobił bardzo dużo, więcej niż każdy kandydat opozycji, czy demokratycznej opozycji mógłby zrobić. Miał bardzo dobrą kampanię, miał bardzo dobrą końcówkę kampanii, było bardzo blisko - zaznaczył Schetyna.

Schetyna ocenił też, że Trzaskowski być może powinien udać się do Końskich na organizowaną przez TVP debatę z prezydentem Dudą, gdzie mógł "wywrócić stolik" i "odwrócić logikę kampanii". Dodał jednak, że rozumie obawy kandydata przed udziałem w tej debacie.

- Na spokojniejsze analizy przyjdzie czas później. Myślę, że nie wszyscy staraliśmy się wesprzeć Rafała Trzaskowskiego w II turze - mówię o kandydatach opozycji, którzy przegrali w I turze. Gdyby wszyscy potraktowali Rafała Trzaskowskiego jako swojego kandydata byłaby olbrzymia szansa - ocenił jednocześnie.

Schetyna zaznaczył, że jego zarzuty "to nie kwestia pretensji, tylko wyobraźni politycznej". - Władysław Kosiniak-Kamysz, Robert Biedroń, Szymon Hołownia nie byli zaangażowani w kampanię Trzaskowskiego tak jak powinni - stwierdził jednocześnie.

Były lider PO mówił też, że to Trzaskowski "będzie na pewno miał pomysł co zrobić dalej, a nie ci kandydaci (opozycji), których wyniki były dużo, dużo słabsze".

Schetyna mówił też, że celem opozycji powinna być teraz integracja. - Uważam, że to jest kluczowe, aby wykorzystać system d'Hondta (w wyborach do parlamentu - red.). Dzisiaj musimy rozpocząć konstrukcję współpracy między środowiskami opozycyjnymi, aby znaleźć się na jednej liście - dodał.