Łukasz Warzecha: Plan Kaczyńskiego

Prezes PiS chciałby odbudować wspólnotę, ale na swoich zasadach.

Aktualizacja: 22.07.2020 22:01 Publikacja: 21.07.2020 18:10

Łukasz Warzecha: Plan Kaczyńskiego

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Pan Trzaskowski [...] jest jednym z ostatnich ludzi, którzy mogliby uchodzić za tych zdolnych do budowy jakiejś ugody" – ocenił w Polskim Radiu Jarosław Kaczyński. Słowa te padły w wywiadzie, który został przeanalizowany na wszystkie strony. Bo też odgadywanie zamiarów partyjnej centrali na Nowogrodzkiej, która pełni rolę superrządu w układzie, jaki się w Polsce wytworzył, zaczyna coraz bardziej przypominać kremlinologię lat 80. Z prędkości, z jaką Leonid Breżniew machał ręką na placu Czerwonym w Moskwie, wnioskowano, kto upadnie, kto zostanie wywyższony i jak długo potrwa sowiecka inwazja na Afganistan.

Polski odpowiednik kremlinologii, który chyba należałoby nazwać pisologią, istnieje trochę z konieczności, podobnie jak pierwowzór – gdyż mimo obietnic składanych przed 2015 r. władza w swoich mechanizmach, planach i koncepcjach nie jest ani trochę przejrzystsza niż ta poprzednia. A nawet mniej – sytuację komplikuje istnienie faktycznego centrum decyzyjnego poza rządem.

Tak czy owak, prezes Kaczyński zarysował część planów i pomysłów – m.in. twardo stojąc przy pomyśle repolonizacji mediów – a „Rz" poinformowała o kolejnych, takich jak zmiana ordynacji wyborczej do Sejmu (100 okręgów) czy powrót do 49 województw.

Nie wszystko musi się spełnić albo nawet pojawić w formie planu. Mimo to wyciągnąć można kilka wniosków. Po pierwsze – trzy lata do wyborów parlamentarnych Kaczyński widzi jako prawdopodobnie ostatnią okazję, by zrealizować wiele daleko idących zamiarów i dokończyć rozpoczęte batalie. Niektórzy powiedzieliby: ostatnią okazję, by tak nastroić aparat państwa, żeby nikomu innemu nie udało się wygrać wyborów. Możliwe zresztą, że dla Kaczyńskiego jedno wynika z drugiego: prezes PiS może być przekonany, że docelowy stan rzeczy, który chce w tej kadencji osiągnąć, będzie dla Polski w tak oczywisty sposób dobry, że musi oznaczać kolejne zwycięstwa PiS. Nie dlatego, że pójdziemy w jakiś miękki autorytaryzm, ale dlatego, że ludzie będą z PiS zadowoleni.

Po drugie – wiele wskazuje na to, że czeka nas okres wzmożonej rewolucji. PiS nie jest partią konserwatywną lecz socjalistyczno-rewolucyjną, przy czym rewolucja jest reglamentowana i ograniczana do wybranych obszarów. Teraz może pójść szeroko. To oznacza nie tylko otwieranie frontów, np. w sprawach tak nośnych jak wolność słowa, ale też narastającą frustrację i wrogość wyborców drugiej strony.

Tu warto wrócić do cytowanego zdania z wywiadu prezesa. Tak naprawdę jest to bowiem modelowa sytuacja, ilustrująca przysłowie „przyganiał kocioł garnkowi". Kaczyński może śmiało rywalizować nie z Trzaskowskim, ale ze swoim arcywrogiem Donaldem Tuskiem o tytuł Ostatniego Człowieka Zdolnego do Budowy Ugody.

Plan na najbliższe lata to nie jest plan budowy wspólnoty, jak przedstawia go prezes. To plan, który można by nazwać: „Dociskamy gaz na maksa, a komu się nie podoba, niech wysiada w biegu". A że się poobija? Co nas to obchodzi. Widocznie nie chciał się czuć Polakiem.

Wydarzenia
Ruszył nabór zgłoszeń do XV edycji Nagrody im. Edwarda J. Wende
Wydarzenia
Przed nami 22. Bieg po Nowe Życie
Wydarzenia
#RZECZo...: Powiedzieli nam
Wydarzenia
Academic Polish Model United Nations na SGH
Wydarzenia
Czas na deputinizację