12 lipca Andrzej Duda, w stosunku 51,03 do 48,97 proc. wygrał z Rafałem Trzaskowskim II turę wyborów prezydenckich. Jeżeli Sąd Najwyższy orzeknie o ważności wyborów, 6 sierpnia odbędzie się jego zaprzysiężenie. W uroczystości tej mają wziąć udział wszyscy posłowie oraz senatorowie. W wydarzeniu nie będzie uczestniczył jednak były prezydent Nowej Soli, a obecnie senator niezależny Wadim Tyszkiewicz.

„Podjąłem decyzję, nie wezmę udziału w Zgromadzeniu Narodowym, na którym Andrzej Duda obejmie urząd prezydenta na drugą kadencję. Długo się wahałem, ale sumienie mi na to nie pozwala. To jest moja klauzula sumienia” - czytamy we wpisie polityka na Facebooku. „Andrzej Duda 5 lat temu przysięgał bronić i przestrzegać Konstytucji. Łamał ją świadomie wielokrotnie służąc partii, a nie narodowi. Teraz znów będzie przysięgał na Konstytucję?” - zapytał retorycznie.

Polityk zaznaczył także, że „i tak się wszyscy nie zmieszczą na sali sejmowej przy zachowaniu norm bezpieczeństwa związanych z koronawirusem zarządzonych przez Marszałek Witek”. „Niech w tym wydarzeniu biorą udział ci, którzy "nie chcą, ale muszą", a głównie ci, którzy uważają Andrzeja Dudę za swojego prezydenta i ci, którzy uważają, że te wybory były uczciwe i demokratyczne. Ja się do nich nie zaliczam” - podkreślił. „Ustępuję więc miejsca. To nie jest bojkot, to jest wybór i ustąpienie miejsca, które są ograniczone, zainteresowanym” - dodał.