Film Ryszarda Bugajskiego o bohaterze Armii Krajowej zabitym po przejęciu władzy przez komunistów gen. Auguście Emilu Fieldorfie "Nilu" SBS One wyemituje o 23.20 w sobotę. Australijska Polonia starała się o to niemal cztery lata.

- W sobotę to świetny czas antenowy. Ten kanał jest wielokulturowy, nadaje pozycje z całego świata, jest oglądany przez inteligencję australijską - tłumaczy Nowak, który kilka lat temu wraz z Jerzym Wieslawem Fiedlerem, Jackiem Glinką i Andrzejem Balcerzakiem wysłał list intencyjny do australijskiej telewizji publicznej.

Pierwsza odpowiedź była negatywna, ale starania wspierały organizacje kombatanckie, a pod petycją podpisało się wielu Polaków mieszkających na Antypodach. W końcu SBS zakupił prawa do emisji, lecz najpierw zgodnie z wymogami licencji film był wyświetlany w płatnym kanale, docierającym do niewielkiego grona odbiorców.Teraz film ma być emitowany jeszcze pięć razy do 2018 r.

Wiadomość o projekcji "Generała Nila" przyszła w momencie, w którym wielu działaczy australijskiej Polonii, było oburzonych emisją w SBS serialu "Nasze matki, nasi ojcowie". Wyświetlana pod tytułem "Generation" niemiecka produkcja opisuje rozterki Niemców, którzy w czasie II wojny światowej nie zawsze zgadzają się z polityką Adolfa Hitlera.

W Polsce na jego emisję zdecydowała się TVP. Wywołało to protesty, bo żołnierze Armii Krajowej są w nim ukazani jako antysemici. Czytaj więcej

Nowak mówi "Rz", że to nie jedyne działania Polonii, które zmierzają do przybliżenia Australijczykom polskiej historii.  W niedzielę odbyła się uroczystość w Muzeum Holokaustu w Melbourne. W obecności m.in. ambasadorów Polski i Izraela, australijskich polityków z parlamentu krajowego i federalnego, działaczy polonijnych oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasza Kamińskiego i dyrektora Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów dr Rafała Leśkiewicza przekazano raporty, które rotmistrz Witold Pilecki przekazywał z obozu zagłady w Oświęcimiu.

W muzeum będzie też interaktywna prezentacja na ten temat. - Żadne tego typu muzeum na świecie nie eksponuje tych raportów - mówi Nowak i wskazuje, że australijskie muzeum organizuje warsztaty dla młodzieży. - Młodzi ludzie będą teraz poznawać postać Pileckiego - tłumaczy.

SBS One to główny kanał jednego z australijskich nadawców publicznych. W kanale SBS 2 nadawane są wiadomości dla wielu grup etnicznych zamieszkujących Australię. Wśród nich są "Wydarzenia" telewizji Polsat. - Polacy mają swoje wiadomości, bo tak wynika z przeprowadzanego co jakiś czas spisu ludności. Według tej statystyki przyznawany jest czas antenowy poszczególnym nacjom - tłumaczy Nowak.