Barbara Dziuk jest radną w śląskim sejmiku wojewódzkim, startuje z 7. miejsca listy PiS w tym okręgu. Na jej plakatach z hasłem "Śląsk głosuje na Basię" pojawiło się zdjęcie Rokity i tekst, pod którym znalazł się jego podpis: "Ślązaczka w Brukseli to gwarancja, że w końcu ktoś tam będzie uczciwie i odpowiedzialnie pracował. Bardzo popieram!!!".

Polityk, który jakiś czas temu wycofał się z życia publicznego, przyznaje, że zgodził się na użycie swojego wizerunku.

- Dlatego, bo jest bardzo bliską współpracowniczką moją i żony od dziesięciu lat i zupełnie fenomenalnym typem bezinteresownego działacza społecznego, czyli gatunku, który w Polsce już dawno wymarł - tłumaczy.

Dziuk w latach 2007-09 była dyrektor Biura Poselskiego Nelli Rokity-Arnold, żony byłego lidera PO, która należała do klubu PiS. - Wchodząc do polityki, wiele razy korzystałam z rad pana Rokity - mówi "Rz" Dziuk. Przekonuje, że Rokita wspierał ją w walce o połączenie kolejowe z Katowic do lotniska w Pyrzowicach przez Tarnowskie Góry i z powrotem przez Zagłębie do Katowic.

Jednak nie oznacza to, że Rokita będzie głosował na partię Jarosława Kaczyńskiego.

- Wyjątkowo wybieram się na te wybory, by zagłosować w Krakowie na panią Jadwigę Emilewicz - mówi "Rz".  - Jestem  mentalnie "jednomandatowy", to znaczy,  mogę tylko darzyć zaufaniem realnych ludzi, a nie jakieś zdegenerowane partie - dodaje.

Emilewicz startuje z list Polski Razem Jarosława Gowina, jest na 4. miejscu (w tym samym okręgu startuje też Gowin i europoseł Adam Bielan). W tej kampanii partia byłego ministra sprawiedliwości już raz informowała o wsparciu Rokity.

Jan Rokita podpisał się już pod listą poparcia dla KW @PolskaRazem :-)! http://t.co/kWi5cVPTRp pic.twitter.com/HaiTievjH9

Także na stronie internetowej kandydatki widnieje informacja o poparciu komentatora politycznego. "Debiut Jadwigi Emilewicz w wyborach europejskich? Świetna wiadomość! Kandyduje po raz pierwszy, ale jej przyjaciele od dawna znają jej pasję do naprawiania świata" - napisał Rokita, który pojawia się również w spocie kandydatki.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

- Znamy się od czasów, gdy byłam studentką i organizowałam debaty w Klubie Jagiellońskim, a potem, gdy on był posłem przeprowadzałam z nim długi wywiad na temat reformy samorządowej - mówi Emilewicz. - Nie musiałam go specjalnie namawiać do poparcia, obserwował moją pracę przy tworzeniu Muzeum PRL w Krakowie - mówi Emilewicz.

Jej zdaniem poparcie Rokity dla niej to wyraz poparcia dla formacji Gowina. - To on wprowadzał Gowina do polityki, mam nadzieję, że na scenie politycznej znajdzie się miejsce dla takich ludzi jak Jan Rokita - dodaje.

W kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2011 r. Rokita poparł inną kandydatkę PiS.  "Z całego serca życzę Pani zwycięstwa wyborczego w Krakowie! W osobie Pani Doktor widzę pewną nadzieję" - taką jego deklarację można było przeczytać na stronie internetowej Zuzanny Kurtyki, która ubiegała się o mandat senatora.

Jednak po wyborach w wywiadzie dla "Polska The Times" przyznał, że w ogóle nie głosował. Deklarował też, że w wyborach więcej udziału nie weźmie, a ostatnim jego aktem wyborczym były wybory prezydenckie w 2010 r., kiedy wsparł Kaczyńskiego.

- Zagłosowałem na Leszka Kaczyńskiego, bo za dobrze znam Bronka, bym na niego głosował i chciał na prezydenta - powiedział. Nelli Rokita, która wspólnie z mężem udzielała wywiadu, od razu poprawiła męża. - Na Jarka. Pomyliłeś się, bo zagłosowałeś ze względu na Leszka - dodała.