Gdyby wybory odbyły się w minioną niedzielę, w Sejmie byłyby cztery partie na czele z PO – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej". W pomiarze z 13 i 14 marca chęć głosowania na rządzących deklaruje 35 proc. badanych.

To spadek o dwa punkty procentowe w stosunku do badania z końca lutego. O tyle samo spadają też notowania prawicowej koalicji pod wodzą PiS. Chęć głosowania na nią deklaruje 31 proc. ankietowanych. To najniższe notowania tego bloku od początku tego roku. Łączne poparcie PO i PiS (66 proc.) wciąż jednak utrzymuje się na wysokim poziomie, co sprawia, że dużo mniej miejsca na scenie jest dla małych ugrupowań.

Powyżej progu wyborczego znajdują się SLD (8 proc.) i PSL. (7 proc.). O ile jednak notowania ludowców się nie zmieniły, to poparcie lewicy wzrosło o jeden punkt procentowy. Coraz gorzej wygląda sytuacji nowej partii Janusza Korwin-Mikkego. W naszym badaniu jest notowana od końca stycznia, kiedy to zadebiutowała z wynikiem 4 proc. Teraz KORWiN popiera 2 proc. ankietowanych (spadek o jeden punkt od poprzedniego badania). O tyle samo spadają też notowania Twojego Ruchu (1 proc.) i poprzedniej partii Korwin-Mikkego – Kongresu Nowej Prawicy (niespełna 0,5 proc.). Ruch Narodowy niezmiennie popiera 1 proc. ankietowanych.

Największą zmianą jest sześciopunktowy wzrost liczby niezdecydowanych. Jest ich 14 proc. To tegoroczny rekord. Ostatnio 16 proc. niezdecydowanych było w połowie grudnia zeszłego roku. Potem ta liczba spadała.