W czwartek ruszyły zapisy na akcje w waszej ofercie publicznej. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny BIK prawie rok temu. Dlaczego dopiero teraz ruszyliście z IPO?
O ile w całej dotychczasowej działalności sprzyjały nam szczęście i koniunktura, o tyle w tym jednym aspekcie zderzyliśmy się twardą rzeczywistością rynku kapitałowego. Od trzech lat rynek nieruchomości magazynowo-logistycznych notuje regularne wzrosty, czego niestety nie można powiedzieć o rynku akcji. Teraz sytuacja jest zdecydowanie bardziej sprzyjająca niż wiosną kiedy pierwszy raz przymierzaliśmy się do IPO, również dzięki niezłym notowaniom deweloperów komercyjnych już obecnych na giełdzie. Pomaga nam też zapowiedź ustawy o REITach - w perspektywie dwóch trzech lat może się pojawić duży popyt na nieruchomości ze strony tego typu podmiotów.
Skoro już jesteśmy przy REITach - czy BIK będzie wypłacało dywidendę? Czy będzie ona na tyle wysoka i regularna, żeby można było was porównywać do REIT?
Dywidendę planujemy regularnie wypłacać, szczególnie po sprzedaży nieruchomości funduszom inwestycyjnym. To jest taki moment kiedy u dewelopera zawsze pojawiają się środki finansowe. Szacujemy, że dywidenda wyniesie 50-70 proc. tego, co na takiej sprzedaży zarobimy. Ustaliliśmy tę granicę na poziomie 70 proc., bo jako deweloper chcemy mieć pieniądze na kolejne Inwestycje. Ustawie o REITach przyglądamy się bardzo uważnie, cieszymy się, że w Polsce wreszcie pojawią się tego typu podmioty. Nie do końca jednak działalność w formie REIT musi być korzystna dla deweloperów, z projektu ustawy wynika bowiem, że 90 proc. zysku pochodzącego ze sprzedaży nieruchomości trzeba wypłacać akcjonariuszom. Pojawia się więc pytanie skąd taki podmiot ma brać pieniądze na dalsze i nwestycje? Nie ulega jednak wątpliwości, że dzięki REITom może dodatkowo wzrosnąć popyt na nieruchomości komercyjne. Jest więc nadzieja na dalszą kompresję stóp kapitalizacji (stosunek rocznego dochodu z nieruchomości do ceny za jaką została kupiona-red.), co oczywiście jest dobrą wiadomością dla deweloperów, a niekoniecznie dobrą dla funduszy.