Niepewność związana z kształtem przyszłego systemu ochrony zdrowia i zasad funkcjonowania oraz finansowania szpitali, obejmuje zarówno szpitale publiczne jak i prywatne. Pomimo dużego sukcesu szpitala Pro-Familia z Rzeszowa, jego bliźniaczy szpital w Łodzi, uruchomiony w 2015 roku, wciąż boryka się z problemem braku kontraktu z NFZ oraz toczy spór o zapłatę za przeprowadzone porody nagłe.
Jednym z głównych założeń programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej, który w tym roku uruchomił NFZ, jest kompleksowa opieka medyczna nad kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu oraz jej nowo narodzonym dzieckiem, a także m.in. pełna dostępność do świadczeń. Taką właśnie opiekę już od niemal sześciu lat gwarantuje swoim pacjentkom Szpital Specjalistyczny Pro-Familia w Rzeszowie. Oraz nowy szpital w Łodzi
O krok do przodu
– Od samego początku przyświecała nam idea, aby zapewnić naszym pacjentkom kompleksową i serdeczną opiekę – wyjaśnia Radosław Skiba, dyrektor rzeszowskiego szpitala. – Zapewniamy ją w trakcie oczekiwania na narodziny dziecka, podczas porodu oraz po jego zakończeniu. Służymy dodatkowym wsparciem dietetyka, położnej laktacyjnej, a także psychologa. Z doświadczenia wiemy, jak ważna dla kobiet okazała się możliwość korzystania z bezpłatnego znieczulenia zewnątrzoponowego, znoszącego ból w trakcie porodu.
Wyjątkowość szpitala polega również na profesjonalnej opiece zapewnianej noworodkom, również tym, które rodzą się przed czasem. Szpital posiada trzeci, najwyższy poziom referencyjności, którym szczycą się zwykle kliniki i placówki uniwersyteckie. Dla pacjentki oznacza to, że otrzymuje najwyższy poziom usług medycznych i możliwość opieki w najtrudniejszym stanie.
– Najmniejszy z naszych pacjentów ważył niecałe 400 g. Nie przesadzę, jeśli powiem, że nasz oddział neonatologiczny z intensywną opieką medyczną noworodka to jeden z najnowocześniejszych oddziałów tego typu w kraju – dodaje Radosław Skiba.