Marcin Mikołajczyk praktycznie nie rozstaje się z aparatem. Fotografia to jednak niejedyna jego pasja. Jako absolwent pracowni projektowania książek Akademii Sztuk Pięknych chętnie sięga też po ołówek czy farby. Wszechstronność jego plastycznych zainteresowań oddają zdjęcia, które można oglądać w „Szczotkach i pędzlach“.

Na wystawę „Z filmu zdjęte“ składa się 20 prac robionych m.in. we Włoszech. Choć są bardzo różnorodne, wszystkie przypominają kadry z filmów – w większości tych odbiegających od pokazywania wprost rzeczywistości.

Mikołajczyk tematów zwykle szuka na ulicy – między przechodniami, budynkami, reklamami, a nawet w autobusie. Bawi się też formą. W niektórych pracach, często nieostrych, podważa wręcz zasady kompozycji. —aba

Ul. Tamka 45b, godz. 10 – 22, do wtorku (5.08).

Indiana Jones i królestwo kryształowej czaszki - cinema city bemowo

Najnowsza, czwarta część przygód nieustraszonego archeologa z Harrisonem Fordem w roli głównej. Tym razem Indiana Jones usiłuje rozwikłać zagadkę tajemniczej Kryształowej Czaszki, rzekomo ukrytej w Peru. Po piętach tym razem depcze mu niebezpieczna rosyjska agentka Irina Spalko (znakomita Cate Blanchett). Ul. Powstańców Śląskich 126a, tel. 022 560 40 00, godz. 19.45.

4 kobiety - Muranów

Historie czterech kobiet wpisane w realia współczesnych Indii. Każda z bohaterek filmu pochodzi z innej warstwy społecznej. Prostytutka pragnie zmienić swoje życie, młoda żona przechodzi pierwszy poważny kryzys w swoim małżeństwie, samotna gospodyni domowa robi wszystko, aby zajść w ciążę, zaś stara panna usiłuje stawić czoła własnej samotności. Ul. gen. Andersa 1, tel. 022 831 03 58, godz. 20.

—ul

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Maciej Sikała Trio - Tygmont

Spotkanie ze znanym saksofonistą tenorowym i sopranowym średniego pokolenia. 47-letni dziś artysta grał w takich grupach jak Miłość, kwintet i sekstet Leszka Możdżera, koncertował i nagrywał z Lesterem Bowiem, Kennym Wheelerem. Dziś usłyszymy go w trio z basistą Wojciechem Pulcynem i bębniarzem Tomaszem Sowińskim. Ul. Mazowiecka 6/8, tel. 022 828 34 09, godz.20, wstęp wolny.

Maraton pianistyczny - Łazienki

VI Festiwal Chopiniana efektownie wieńczy czterogodzinny maraton pianistyczny pod pomnikiem Fryderyka Chopina z udziałem Mirosławy Lachowskiej, Karoliny Marchlewskiej, Mariusza Adamczyka, Aleksandra Krzyżanowskiego, Pawła Kowalskiego, Juliusza Trawińskiego. Pomnik Chopina, Łazienki, godz. 16, wstęp wolny.

—ac

KWINTESENCJA - DRUGA STREFA

Pewnego pięknego dnia Kwint spotyka Esencję i dalej wszystko toczy się według schematu: miłość, zazdrość, rozstanie. Związki męsko-damskie w pigułce w opowieści Radka Dobrowolskiego. Ul. Magazynowa 14a, tel. 0 606 295 607, godz. 20.

PUŁKOWNIK PTAK - TEATR OCHOTY

Absurdalna i jednocześnie subtelna sztuka Christo Bojczewa rozgrywa się w czasie wojny na Bałkanach w szpitalu psychiatrycznym. Przypadkowy zrzut NATO z pomocą humanitarną zmienia sytuację jego pacjentów, którzy wśród żywności znajdują również mundury żołnierskie. Cała historia rozgrywa się w rytmie przebojów Gorana Bregovicia. Ul. Reja 9, tel. 022 825 85 44, godz. 19.

Starość JEST PIĘKNA - TEATR POLONIA

Sztuka Esther Vilar, przygotowana przez Łukasza Kosa na plenerową scenę na placu Konstytucji. Gniewny dialog ludzi starych ze współczesną kulturą, w której wszechobecny jest kult młodości, a starość wstydliwie spycha się na margines. Pl. Konstytucji, tel. 022 622 21 32, godz. 17, wstęp wolny.

—ar

Antanas Sutkus - Stara Galeria Zpaf

Artysta jest najważniejszym litewskim fotografikiem. Na wystawie zobaczymy jego najbardziej znane zdjęcia, zrobione podczas wizyty Jeana Paula Sartre’a w Wilnie. Na fotografiach uwiecznił on m.in. pisarza z żoną oraz stworzył jego najbardziej znany portret. Pl. Zamkowy 8, tel. 022 831 03 86, godz. 12 – 20.

Efekt czerwonych oczu - csw

W Zamku Ujazdowskim wciąż możemy zapoznać się z panoramą polskiej fotografii po roku 2000. Na trzech piętrach zebrano m.in. prace Wilhelma Sasnala, Maurycego Gomulickiego, Grupy Azorro oraz internetowe zdjęcia amatorskie. Ul. Jazdów 2, 022 626 21 73, godz. 11 – 19.

—igse

Lato z bajką - lapidarium

Interaktywne przedstawienie Teatru Literackiego to dla widzów okazja, by zagrać na scenie obok dorosłych aktorów. W odpowiednim kostiumie, rozdawanym dzieciom przed spektaklem, każdy poczuje się jak prawdziwy artysta. Bajkę o Śpiącej Królewnie zna każdy, włączenie się do zabawy nie sprawi więc maluchom trudności. Poza przeżyciem artystycznym na widzów czekają drobne upominki. Ul. Nowomiejska 6/8, tel. 0 697 998 485, godz. 10.

Spotkanie z bajkami, maskami i piosenkami - Park Z. Malickiego

Na wyprawę do krainy bajek zaproszą widzów w wieku od lat trzech aktorzy teatru Wielkie Koło. Historia powstawania bajek i piosenek stanie się pretekstem do zabawy z wykorzystaniem masek, lalek i rekwizytów teatralnych. Dzieci, zachęcone przez aktorów do aktywnego udziału w spektaklu, stworzą wraz z nimi barwne, rozśpiewane widowisko. Ul. Wiślicka 8, tel. 022 823 66 72, godz. 11.

Sztuka Letnich podróży - Fundacja Sto Pociech

Czwartek jest ostatnim dniem, w którym przyjmowane są zgłoszenia do udziału w rodzinnym plenerze ogrodowym. Podczas zaplanowanych na 4, 6, 8 i 13.08 zajęć uczestnicy zabawy wybiorą się w wirtualną podróż dookoła świata. Odwiedzą egzotyczne miejsca, a zebrane w trakcie wyprawy wiadomości zainspirują ich do działań artystycznych. Informacje i zapisy: borsuk@acn.waw.pl, tel. 0 603 074 974.

—tr

The Olive

W tej restauracji trwa sezon kurkowy. Grzyby sprowadzane są ze wschodu, m.in. z Rosji. I tak z dań ze specjalnego ,,kurkowego” menu można spróbować zarówno w porze lunchu, jak i kolacji: bulionu warzywnego z kurkami, ziemniakami i koperkiem (22 zł), kurek w śmietanie podawanych w chlebie (31 zł), czarnego tagliolini z kurkami, pomidorami koktajlowymi i gorgonzolą (38 zł) oraz polędwiczek wieprzowych w towarzystwie kurek smażonych z pancettą (44 zł). Ul. Bolesława Prusa 2, tel. 022 450 67 06.

Sapori d’Italia

Tu polecamy lekkie włoskie makarony ręcznej roboty. Wśród nich makaron wstążki w sosie mięsno-pomidorowym, czyli fettucine bolognese (16 zł), makaron wstążki z łososiem i cukinią w sosie pomidorowo-śmietanowym (18 zł), szerokie wstążki w sosie z gorgonzoli i szpinaku (22 zł), wstążki w śmietanowym sosie ze szpinakiem, szynką parmeńską i suszonymi pomidorami (22 zł), domowe spaghetti w sosie z borowików i krewetek (24 zł) lub z krewetkami i czarnymi oliwkami w sosie śmietanowym na ostro (24 zł), pierożki z ricottą i szpinakiem w sosie gorgonzola (24 zł), a także ravioli – z mięsem w sosie pomidorowym i z bakłażanem (24 zł) lub z borowikami w sosie z masła i świeżej szałwii (24 zł). Ul. Stefana Dembego 10, tel. 022 406 20 37.

—mjl

Jesteście jednym z najprężniej działających zespołów na naszej scenie indie rockowej. Jakie są wasze najbliższe plany?

Grzegorz Stompor (git., voc.): Przede wszystkim wciąż jak najwięcej koncertować. Gramy dużo w Warszawie, ale naszą ambicją są teraz częstsze występy w innych miastach. Już za miesiąc będzie można nas usłyszeć np. w Łodzi.

A już dzisiaj rozgrzejecie warszawską Jadłodajnię Filozoficzną. Czy przygotowujecie coś specjalnego na ten koncert?

Staramy się, żeby każdy koncert różnił się od poprzedniego – dzisiaj też zagramy premierowy numer. Zależy nam, żeby ludzie, którzy przychodzą na nasz show, za każdym razem znajdowali dla siebie coś nowego. Dla naszych fanów nigdy się nie oszczędzamy!

Reklamujecie się hasłem „Melodyjnie, tanecznie i głośno“. Czy to jest waszym zdaniem kwintesencja indie rocka?

Coś w tym jest. Nie siedzimy w awangardzie. Nasza muzyka ma dużo z popu, bo zależy nam na melodiach, które są przecież najważniejsze. Dobre melodie to dobre piosenki. A że jest głośno, to głównie zasługa naszego perkusisty, który ma naprawdę mocne uderzenie (śmiech). Cały zespół się do niego dostosowuje. Przy mocnym rytmie trudno nie tańczyć.

—rozmawiał Igor Seider

Ul. Dobra 33/35, tel. 0 790 551 142, godz. 20, wstęp 5 zł.