Wszystkim tym posłużyli się twórcy wystawy „Nasza Ziemia“, która do Warszawy przybyła z Brukseli. Ekspozycja przez 11 miesięcy gościć ma na trzech piętrach Pałacu Kultury, zachęcając starszych i młodszych widzów do refleksji na temat konieczności proekologicznych zachowań w życiu codziennym.
– Wystawa nie ma zamkniętej formuły, wskazującej gotowe rozwiązania – wyjaśnia w imieniu organizatorów Olga Miłogrodzka. – Jej celem jest zwrócenie uwagi na konieczność tzw. zrównoważonego rozwoju i skłonienie widza do refleksji.
Do części zwiedzających przemówią tablice informacyjne i zawarte w nich tabele, zestawienia i liczby. Innych poruszą prace plastyczne artystów, którzy włączyli się do przygotowania projektu. Jest wśród nich m.in. komputerowo przekształcone zdjęcia Yannicka Mogneta ukazujące wizję świata po katastrofie ekologicznej. I praca autorstwa Chrisa Jordana przedstawiająca na wielkim płótnie zestawienie mikroskopijnych fotografii produktów, zużywanych przez ludzi w zastraszającym tempie.
Media, jakie autorzy projektu oddali do dyspozycji widzów, ułatwią także dzieciom zrozumienie przesłania wystawy.
– Na interaktywnych stanowiskach mali goście rozwiązywać mogą testy, zagadki i rebusy czy grać w multimedialne gry o ekologicznej tematyce – wyjaśnia Miłogrodzka. – Wykorzystanie własnej podobizny do stworzenia wirtualnej postaci, przy pomocy której rozwiązywać będą problemy ekologiczne, to dobry sposób, by otworzyć ich umysły na całokształt zagadnienia.