Odcinek 2: Piszcie do nas na Berdyczów!
Odcinek 3: Testujemy jakość asfaltu
Odcinek 4: Dzień, jakich nie lubimy
Aktualizacja: 18.07.2013 15:31 Publikacja: 18.07.2013 15:31
Syberysjkie brzozy
Foto: DISCOVER 4X4
Odcinek 6: Tam, gdzie zaczyna się Azja
Odcinek 7: Uciekamy w podskokach
17 lipca 2013, Astana
stan licznika: 4180 km
Prawie dobę jechaliśmy wśród brzóz. O świcie mgiełki dopełniły liryczny pejzaż. Gdy skręciliśmy na południe w stronę Kazachstanu las chwilami rzednął. Brzozy formowały odosobnione gaje wśród pastwisk i pól uprawnych. Potem (100 km w głąb Kazachstanu) brzozy się skończyły, o czym przy szosie przypomnieli nam handlarze brzozowymi witkami, bez których ruska bania nie miałaby sensu. Zaczął się step, pastuszkowie zaczęli pilnować krów nie na piechotę lecz z siodła.
Oprócz witek brzozowych przy drodze roi się też od sprzedawców poziomek i malin. Podobno leśnych... Dziwne, bo w zasięgu wzroku lasu nie widać. O życzliwości natury świadczą też nieprawdopodobne ilości proponowanego przejezdnym miodu. Jawi się więc Kazachstan krajem miodem płynącym. Mijane pola uprawne też zaskakują. Przeważa złoto-żółty rzepak i jasnobłękitne roślinki chyba pastewne. Wychodzi na to, że w domniemanej krainie Borata uprawy rolne mają kolor narodowej flagi!
Paliwo ponownie tańsze! W okolicach dwóch złotych za litr. Jeździć, nie umierać! A jeszcze 250 km przed Astaną zaczyna się sześciopasmowa autostrada. Samochodów na niej co kot napłakał, zdarza się też jadący pod prąd kazachski kowboj na koniu. System płatności na autostradzie (250 km za 5 złotych!) jest elektroniczny i wprawia w osłupienie nawet miejscowych kierowców. Samochód i jego tablica rejestracyjna są (prawdopodobnie) fotografowane i jakiś mądry komputer przy zjeździe przetwarza dane i podaje żądana kwotę.
Do Astany wjeżdżamy pod wieczór więc opowiadać nie ma o czym. Chyba tylko o genialnym smaku pierwszych w tej podróży jagnięcych szaszłyków i całkiem przyzwoitym koniaku Kazakstan i Żenis (czyli po kazachsku Pobieda). Zwiedzanie miasta budowanego przez dożywotniego prezydenta Nazarbajewa zostawiamy na jutro.
Szczegóły na www.rp.pl/Tybet2013 oraz na stronie www.discover4x4.com.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
Chiny intensywnie przygotowują się na śmierć Dalajlamy. Mimo że zgodnie z tradycją duchowy przywódca Tybetańczyków ma się odrodzić w kolejnym wcieleniu, Pekin nie zamierza zdawać się na siłę wyższą i sam chce wybrać jego następcę.
Gina Marie Rzucidlo, himalaistka z USA, która chciała być pierwszą Amerykanką-zdobywczynią wszystkich ośmiotysięczników na świecie została uznana za zmarłą - podała jej rodzina.
Wybór dalajlamy to szczególny i jedyny w swoim rodzaju proces. Ale może się on już więcej nie powtórzyć. Od 2011 r. XIV Dalajlama stoi na stanowisku, że „dobrowolnie rezygnuje ze swojej dalszej reinkarnacji”. Wybór nowego świeckiego i duchowego przywódcy Tybetu oddaje w ręce swojego narodu.
Liberalny opozycyjny burmistrz Budapesztu ogłosił w środę, że zmieni nazwy ulic w stolicy Węgier w pobliżu planowanego kampusu chińskiego uniwersytetu, aby zaznaczyć łamanie praw człowieka przez Pekin.
Bez działań mających na celu spowolnienie zmian klimatycznych, lato na półkuli północnej może trwać nawet blisko pół roku w 2100 r. - czytamy na łamach "Geophysical Research Letters".
Indie podwoiły budżet na kluczowe inwestycje w rozbudowę sieci drogowej i budowę mostów wzdłuż tzw. Linii Aktualnej Kontroli, a więc de facto granicy z Chinami, co do przebiegu której istnieją spory między Pekinem a Delhi - oświadczył minister obrony Indii.
Brygada operacji specjalnych podległa Dowództwo Okręgu Wojskowego Tybetu i brygada sił powietrznych ćwiczyły zrzut spadochroniarzy w "nieprzyjaznym terenie, położonym ponad 4 tys. metrów nad poziomem morza" - podaje chińska CCTV. Miało to być pierwsze tego typu ćwiczenie w tym rejonie.
Indyjska armia poinformowała, że zwróciła się do chińskiej armii z pytaniem, czy pięciu zaginionych obywateli Indii z granicznego stanu Arunachal Pradesh (Chińczycy określają go mianem Tybetu Południowego, stan ten jest przedmiotem sporu terytorialnego między Indiami a Chinami) zostało zatrzymanych przez chińskich żołnierzy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas