Reinkarnacja Dalajlamy pod partyjnym nadzorem. „Jakby Fidel Castro wybrał papieża”

Chiny intensywnie przygotowują się na śmierć Dalajlamy. Mimo że zgodnie z tradycją duchowy przywódca Tybetańczyków ma się odrodzić w kolejnym wcieleniu, Pekin nie zamierza zdawać się na siłę wyższą i sam chce wybrać jego następcę.

Publikacja: 08.12.2023 10:00

Dalajlama w trakcie modlitwy o długie życie; Dharamsala, Indie, 25 października 2023 r. Sam przekonu

Dalajlama w trakcie modlitwy o długie życie; Dharamsala, Indie, 25 października 2023 r. Sam przekonuje, że zamierza żyć co najmniej 113 lat, ale Pekin woli być przygotowany na rychły wybór jego następcy

Foto: Money SHARMA/AFP

Mimo deszczowej aury w lipcowy poranek 2023 r., na terenie położonego na północy Indii klasztoru Namgyal, zebrało się kilka tysięcy ludzi. Wszyscy przybyli w to miejsce, by uczcić 88. urodziny Dalajlamy. W pewnym momencie z jednego z pomieszczeń, przy akompaniamencie śpiewających kobiet w tradycyjnych tybetańskich strojach, wyszedł jubilat. Podtrzymywany przez mnichów przeszedł powoli przez dziedziniec, pozdrawiając tłumy wiernych. Przywitawszy się z przedstawicielami tybetańskiego rządu na uchodźstwie Jego Świątobliwość usiadł w specjalnie przygotowanym dla niego fotelu. Gdy skończyły się pokazy tańca, występy muzyczne i przemówienia, zabrał głos. Zapewnił, że choć ma już 88 lat, czuje się o wiele młodszy. „Wciąż mam siły, by służyć wam przez kolejne dekady”, przekonywał zebranych.

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Jackowski: Kaczyński zawsze uważał, że istnieje coś takiego jak mądrość etapu
Plus Minus
Sędzia myli się więcej niż raz
Plus Minus
„Duchy Bałtyku”: Chwila, która nie może długo trwać
Plus Minus
W cieniu KL Auschwitz
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Plus Minus
„Żyć szybko”: Nagrobek zamiast krucjaty
Plus Minus
Ktoś tu nie odrobił lekcji