Harmonizacja podatkowa jest elementem potrzebnym do dalszej integracji i tworzenia wspólnego rynku. Będzie realna wtedy, gdy potencjały państw będą zbliżone (przy zachowaniu wszelkich proporcji), czyli nie będzie tak gigantycznych dysproporcji społecznych i ekonomicznych pomiędzy nimi. Jednym z instrumentów wyrównywania tych dysproporcji są fundusze strukturalne UE, natomiast dokonanie harmonizacji jest niezbędne by ciężar konkurencji z rynku wewnętrznego przenieść na rynki zewnętrzne.
6. Wspólny rynek i swoboda przepływu osób. Jakie wysiłki należy podjąć na rzecz wzmocnienia wspólnego rynku w UE? Jak przeciwdziałać coraz silniej pojawiającym się w UE tendencjom do ograniczenia jednej z fundamentalnych zasad UE – swobodnego przepływu osób?
Przede wszystkim należy dbać o to by państwa członkowskie realizowały i respektowały postanowienia traktatów i wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Należy też rozpocząć debatę o europejskiej płacy minimalnej, której wprowadzenie znacząco wpłynąć może na zmianę postrzegania pracowników w Unii Europejskiej
Po gwałtownej erupcji integracji która miała miejsce kilka lat temu, w tym rozszerzaniu, wspólnej walucie wyraźnie widać brak długofalowej koncepcji na rozwój Unii. Efektem tego są tez tendencje separatystyczne, brak wizji przyszłości. Tendencjom ograniczania swobodnego przepływu osób, jak i innym, powinna zapobiegać dalsza, przemyślana i pogłębiona integracja krajów członkowskich.
7. Polityka rolna. Czy należy utrzymać na obecnym poziomie pomoc dla rolnictwa w krajach UE? Czy UE powinna rozważyć inną alokację tych środków np. na rozwój innowacyjnej gospodarki.
Priorytetem UE jest i powinien być zrównoważony rozwój, zatem środki UE kierowane na rozwój obszarów wiejskich. Równolegle można by ograniczać na dopłaty bezpośrednie. Ważne jest, by dopłaty dla wszystkich rolników w UE były takie same.