Osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny (OBS) skarżą się na ciągłe zmęczenie, kłopoty z koncentracją, a przede wszystkim trudną do opanowania senność. Lekceważenie tego schorzenia niesie za sobą poważne konsekwencje. Ci, którzy się z nim zmagają, mogą wbrew woli zasnąć praktycznie w każdych warunkach, nawet za kierownicą auta.
– Problem bezdechu śródsennego jest związany z zaburzonym oddychaniem podczas snu. To również kwestia zaburzeń krążeniowo-oddechowych. Pacjent, który gorzej się wysypia, gorzej się dotlenia. Ten sen przestaje pełnić dla niego funkcje regenerujące. Wiąże się z tym też szereg konsekwencji dla naszego organizmu: większa skłonność do zawałów serca, udarów mózgu, cukrzycy i nadciśnienia – mówi dr n. med. Michał Michalik z Centrum Medycznego MML.
Z bezdechem śródsennym najczęściej zmagają się osoby otyłe, które bardzo głośno chrapią i u których można zauważyć przerwy w oddychaniu. Lekarze podkreślają, że chory w czasie snu niejednokrotnie sinieje, wyraźnie się męczy, próbując nabrać powietrza do płuc, a udaje mu się to zrobić dopiero po przebudzeniu kończącym bezdech.
– Metodą leczenia, która powinna być brana pod uwagę w pierwszej kolejności, jest leczenie zabiegowe, czyli wyeliminowanie przyczyny problemu – tłumaczy dr n. med. Michał Michalik. – Jeżeli pacjent ma przerośnięte podniebienie, to zmniejszamy podniebienie. Zbyt wydłużony języczek – zmniejszamy ten języczek. Jeżeli jest zbyt ogromna nasada języka, to oczywiście redukujemy tę nasadę języka. Jeżeli jest problem z wadą zgryzu – likwidujemy tą wadę zgryzu włącznie z operacjami dokonywanymi na kości szczęki czy kościach żuchwy.