Rz: Po kolejnych przegranych wyborach afera spada wam jak z nieba?

Adam Hofman, rzecznik PiS: Zabrakło nam 24 tys. głosów, choć mandatów zdobyliśmy tyle co PO. To jest najgorszy rodzaj porażki z mojego punktu widzenia. Jednak w środowiskach, które popierają PO, się zagotowało. Było to widać także na korytarzach sejmowych, wśród dziennikarzy, którzy raczej jej kibicowali. Te smutne miny, nosy na kwintę, bo wynik eurowyborów zapowiada zwycięstwa PiS. Obóz Donalda Tuska uruchomił po tym remisie strategię integrowania swojego środowiska.

A prawica będzie się integrować?

To, co się wydarzyło teraz, powinno zmienić jakościowo scenę polityczną, dlatego że daje możliwość opowiedzenia się po jednej ze stron. Także tym, którzy nazywają siebie opozycją. Z naszego punktu widzenia to też przyspiesza pewne działania.

Na czym polega to przyspieszenie?

To chociażby ostatnia rozmowa Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina. Jeśli ma dojść do zjednoczenia obozu, który chce w Polsce zmiany, to nie ma sensu z tym czekać. Znów spadła na chwilę kurtyna, tak jak przy aferze Rywina. To pokazało, że jest gorzej, niż wielu myślało, że naprawdę jesteśmy już w sytuacji, w której państwo istnieje na niby.

Afera Rywina na lata zmarginalizowała SLD. Teraz część publicystów zarzuca wam, że opozycja nie wykorzystała kolejnej afery rządu Tuska.

Jasne, „wina PiS". Po sprawie Amber Gold, w której zwlekaliśmy, by jej nie upartyjnić na starcie, też nas krytykowali. Gdy teraz przed konferencją Tuska podnieśliśmy poprzeczkę, by nie wykpił się dymisją dwóch urzędników i powołaniem komisji śledczej, jest to samo. Jestem spokojny, my robimy swoje. Tym dziennikarzom, którzy teraz mają pretensje do nas, możemy powiedzieć, że jak mówiliśmy o zagrożonej demokracji, to się pukali w głowę, mówili „świroland ten PiS", trzeba wspierać takich bardziej umiarkowanych na prawicy. ?A jak spadła kurtyna, dziennikarze wyżywają się na nas. Nie wyżywajcie się na nas, że mieliśmy rację.

Cała rozmowa w jutrzejszym wydaniu "Rzeczpospolitej"