Samolot PLL LOT Ił-62 "Mikołaj Kopernik" miał początkowo wystartować z lotniska im. J.F. Kennedy'ego w Nowym Jorku 13 marca 1980 roku o godz. 19 czasu miejscowego. Lot opóźniły silne opady śniegu. Ostatecznie "Kopernik" wyleciał do Warszawy o godz. 21.18.

Załoga samolotu nawiązała kontakt z wieżą kontrolną na lotnisku Okęcie ok. godz. 11. Nie zgłaszano wówczas żadnych problemów technicznych. "Kopernik" został skierowany na ścieżkę podejścia do lądowania. Jednak 13 minut później kapitan samolotu zgłosił problemy z sygnalizacją podwozia. Przekazał też, że samolot przejdzie na drugi krąg wokół lotniska. Kiedy maszyna w tym celu zwiększyła moc, pękł wał łączący turbinę ze sprężarką niskiego ciśnienia w silniku nr 2. Rozpadająca się turbina uszkodziła silniki. Załoga utraciła możliwość sterowania samolotem.

Po 26 sekundach praktycznie całkowicie bezwładnego opadania, "Kopernik" ściął prawym skrzydłem drzewo i o godz. 11.15 uderzył w powierzchnię fosy na terenie dawnego fortu wojskowego nieopodal al. Krakowskiej.

Na pokładzie samolotu było 77 pasażerów i 10 członków załogi. Nikt nie przeżył katastrofy. Wśród ofiar była piosenkarka Anna Jantar.