Region regionowi nierówny

Cztery województwa wyraźnie zdominowały tegoroczne zestawienie. Najlepsze są małopolskie, mazowieckie, dolnośląskie i pomorskie.

Publikacja: 14.12.2016 14:56

Region regionowi nierówny

Foto: Rzeczpospolita

Małopolskie

W Małopolsce mieści się aż 12 szpitali, które znalazły się w złotej setce. Na czele znalazł się Szpital im. Szczeklika w Tarnowie (19. miejsce w głównym zestawieniu). 180-letnia placówka przeszła właśnie modernizację, przy czym otrzymała prestiżową nagrodę za rozwiązania architektoniczne dostosowujące zabytkowe, XIX- i XX-wieczne wnętrza do wymogów pracy nowoczesnej medycyny.

Następne w województwie są: Szpital im. Rydygiera w Krakowie (26. miejsce) i... druga z tarnowskich placówek, Szpital im. św. Łukasza w Tarnowie (28. miejsce). Bezpośrednio za nim, na miejscu 29., uplasował się Szpital św. Rafała Scanmed z Krakowa.

Dolnośląskie

Wśród województw bardzo pozytywnie wyróżnia się także Dolny Śląsk. Na punktowanych miejscach z Dolnego Śląska jest aż 11 szpitali, w tym dwa znalazły się w pierwszej dziesiątce głównego rankingu.

Najlepszy w województwie jest w tym roku szpital w Świdnicy, tzw. Latawiec (2. miejsce w rankingu) – rozpoczyna właśnie modernizację lądowiska dla śmigłowców ratunkowych i rozbudowuje szpitalny oddział ratunkowy. Bardzo wysoko uplasował się też prywatny Szpital Miedziowego Centrum Zdrowia z Lubina (7. miejsce w rankingu). Obie placówki od lat uzyskują bardzo dobre wyniki, prowadzą też placówki zamiejscowe. Szpital ze Świdnicy prowadzi Szpital Reumatologiczno-Rehabilitacyjny im. dr. Zbigniewa Walla w Żarowie. Placówka w Lubinie prowadzi natomiast przychodnie w Lubinie, Legnicy i Głogowie, Rudnej i Chobieni. Odpowiednio na miejscach 20. i 21. w rankingu znalazł się Szpital im. Gromkowskiego z Wrocławia i Szpital Specjalistyczny z Polanicy-Zdroju. Za nimi zaś uplasowały się szpitale monospecjalistyczne, z bardzo dobrymi miejscami w tym rankingu znalazł się Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. Biernackiego z Wałbrzycha, Centrum Medinet z Wrocławia i Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc z Wrocławia.

Mazowieckie

Zwycięzca rankingu na Mazowszu – Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie – otwiera także ranking szpitali monospecjalistycznych. Nie po raz pierwszy: to wielokrotny zwycięzca rankingu bezpiecznych szpitali monospecjalistycznych. W tym roku zdobył 884,55 pkt. Jest też ośrodkiem kliniczno-diagnostycznym o najwyższym poziomie referencyjności. Prowadzi pięć klinik, a w przychodniach można wykonać 1100 różnego rodzaju specjalistycznych badań diagnostycznych.

Drugi szpital na Mazowszu, Szpital Zachodni im. św. Jana Pawła II z Grodziska Mazowieckiego, zajął w tym roku dobre, 12. miejsce w rankingu głównym.

Pomorskie

Najlepszy szpital na Pomorzu – placówka z Lęborka – zmieścił się w czołowej dziesiątce zestawienia. Zaledwie kilka tygodni temu otworzył wart ponad 7 mln zł oddział geriatryczny wraz z oddziałem fizjoterapii. Prowadzi też zajęcia profilaktyczne dla pacjentów. Ma to być odpowiedź na problemy starzejącej się populacji.

Kujawsko-pomorskie

Ciekawa jest również sytuacja w województwie kujawsko-pomorskim, w którym aż pięć szpitali z finałowych list znajduje się w Bydgoszczy, w tym zwycięzca tegorocznego rankingu – Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Marszałkowska placówka o ogólnopolskim zasięgu jako pierwsza wprowadziła wiele rozwiązań diagnostycznych i leczniczych. W tym roku oddała do użytkowania centrum diagnostyki genetycznej wraz z całym zapleczem diagnostycznym. A także ośrodek radioterapii we Włocławku, w pełni zintegrowany z zapleczem medycznym i naukowym Centrum. Wartość inwestycji to ponad 100 mln zł.

Na drugim miejscu jest 10. Kliniczny Szpital Wojskowy, placówka o specjalistycznym profilu (oprócz usług medycznych dla ludności uczestniczy też np. w ćwiczeniach wojskowych i wystawach dotyczących obronności), który uplasował się też w pierwszej dziesiątce rankingu głównego (na 8. miejscu), oraz szpital wielospecjalistyczny MSW w Bydgoszczy (25. pozycja w rankingu głównym).

Za nimi jest Centrum Leczenia Chorób Serca i Naczyń Esculap z Osielska (27. miejsce w rankingu głównym), a następnie kolejne dwa bydgoskie szpitale: Szpital Kliniczny im. dr. Jurasza (37.) i Szpital Kliniczny im. Biziela (45.)

W sumie na punktowanych miejscach rankingu znalazło się osiem placówek z województwa kujawsko-pomorskiego. Średnia punktów uzyskanych przez wszystkie szpitale, które zgłosiły się do rankingu, jest jedną z najlepszych w Polsce.

Warmińsko-mazurskie

Na zdrowotnej mapie Polski województwo warmińsko-mazurskie wyraźnie się wyróżnia. Na czele zestawienia wojewódzkiego znalazły się dwa szpitale z Olsztyna: Miejski Szpital Zespolony (zamyka pierwszą dziesiątkę rankingu głównego) i Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof. Stanisława Popowskiego w Olsztynie (17. pozycja)

Tym jednak, na co warto zwrócić uwagę, jest bardzo dobra średnia osiągnięta przez wszystkie szpitale zgłaszające się do rankingu: uzyskały one przeciętnie 799 punktów na 1000 możliwych.

Świętokrzyskie

Bardzo wysoką średnią punktację uzyskały też szpitale z województwa świętokrzyskiego. Średnia to 795 punktów, z regionu pochodzi ośmiu finalistów zestawienia. Co ciekawe, na czele znajdują się szpitale powiatowe – Szpital Specjalistyczny św. Łukasza z Końskich (36. miejsce) i Szpital Specjalistyczny w Staszowie (38. pozycja). Za nimi na punktowanych miejscach są (w kolejności) szpitale ze Starachowic, Chęcin, Jędrzejowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Sandomierza i Kielc.

Śląskie

Wśród innych województw śląskie wyróżnia się pod względem liczby szpitali, które zgłosiły się do rankingu. Wiele z nich zajęło punktowane miejsca – na Śląsku działa aż dziewięciu finalistów. Na pierwszym miejscu, podobnie jak w poprzednich latach, znalazła się prywatna placówka – Lecznica Dzieci i Dorosłych im. Ignacego Mościckiego z Chorzowa (12. pozycja w rankingu głównym). Za nią są dwa szpitale monospecjalistyczne: Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich (2. miejsce w rankingu szpitali monospecjalistycznych), jedno z kilku specjalistycznych centrów tego typu w kraju i pionier we wprowadzaniu rozwiązań z zakresu leczenia oparzeń i trudno gojących się ran. Świetny wynik uzyskało też Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu (4. miejsce wśród placówek monospecjalistycznych). Oba szpitale prowadzą nie tylko działalność leczniczą, ale również naukową, wprowadzając i testując nowe rozwiązania w lecznictwie i diagnostyce.

Lubelskie

Podobnie jak w ubiegłych latach ranking wojewódzki wygrał Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II z Zamościa. W tym roku może się pochwalić świeżo otwartym oddziałem położniczo-ginekologicznym i urologicznym. Prowadzi też pilotażowe rozwiązania, które mają na celu mierzenie i standaryzację jakości podstawowej opieki zdrowotnej. W głównym rankingu placówka znalazła się na 6. miejscu. Za nią jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny z Białej Podlaskiej (11. pozycja w rankingu głównym). Oba szpitale mają znaczenie regionalne, znacznie odciążając placówki lubelskie oraz oferując im specjalistyczne usługi diagnostyczne i lecznicze.

Na trzecim miejscu w województwie i na bardzo dobrej pozycji w rankingu ogólnym jest Centrum Onkologii im. św. Jana z Dukli z Lublina.

Łódzkie

W regionie łódzkim widać zdecydowaną przewagę stolicy województwa. Szpitale z Łodzi zajęły aż cztery pierwsze miejsca w rankingu regionalnym, zajmując zresztą także bardzo dobre pozycje w rankingu głównym. Na czele znalazł się uniwersytecki Szpital im. Barlickiego w Łodzi (16. miejsce), za nim jest Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. W. Biegańskiego (23.) i Szpital MSWiA w Łodzi (24.) Na 35. pozycji w rankingu ogólnym (i 4. w regionie) jest łódzki Szpital im. Kopernika.

Zwraca uwagę duża liczba placówek, które w rankingu zajęły punktowane miejsca – dziewięć szpitali w rankingu głównym wskazuje na dobrą jakość ochrony zdrowia w regionie.

Wielkopolskie

Z Wielkopolski w złotej setce znalazły się cztery szpitale, ale dwa na doskonałych miejscach. To Pleszewskie Centrum Medyczne, wielokrotny laureat rankingu (w tym roku zajął 3. pozycję), i Szpital Ginekologiczno-Położniczy na Polnej w Poznaniu, na 6. miejscu rankingu ogólnego. Szczególnie pierwsza z tych placówek, jedna z najwcześniej przekształconych w spółkę przez samorząd (który do dziś jest jego jedynym właścicielem), przez lata służyła za przykład udanych zmian w ochronie zdrowia. Natomiast szpital na Polnej cieszy się szczególną renomą wśród rodzących kobiet, jest szpitalem referencyjnym, klinicznym, o istotnej roli w skali całej Wielkopolski.

Zachodniopomorskie

Województwo zachodniopomorskie do złotej setki wprowadziło czterech finalistów, przy czym aż trzy to szpitale ze Szczecina. Na pierwszym miejscu znalazło się Zachodniopomorskie Centrum Onkologii – duży szpital kliniczny o ustalonej renomie i znaczeniu ponadregionalnym. Na drugiej pozycji jest wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki przy ul. Arkońskiej, na trzeciej – SP ZOZ Zdroje, który specjalizuje się w opiece nad matką i dzieckiem, opiece psychiatrycznej i lecznictwie ogólnym. Oprócz nich w złotej setce jest też szpital z Gryfic.

Podlaskie

Z Podlasia od wielu lat przychodzi niewiele zgłoszeń, w tym roku także w złotej setce znalazły się zaledwie dwa szpitale o znaczeniu powiatowym. Na 30. miejscu uplasował się najlepszy w województwie szpital z Bielska Podlaskiego, na 31. natomiast szpital z Hajnówki. Ten pierwszy przeszedł w tym roku kompleksową modernizację (zaledwie kilka tygodni temu wznowił działalność Oddział Ginekologiczny i Położniczo-Noworodkowy, którego praca została zawieszona w związku z remontem w placówce). Oddział dysponuje 39 łóżkami. Wszystkie sale mają łazienki i dostęp do telewizji.

Drugi słynie w regionie z dobrej opieki nad pacjentami i dobrych warunków dla kobiet w ciąży i porodów.

Podkarpackie

Zaledwie dwa szpitale z Podkarpacia uplasowały się w złotej setce. Najlepszy w województwie okazał się szpital specjalistyczny Pro-Familia z Rzeszowa na doskonałym, 4. miejscu w rankingu (zdobył aż 892 punkty). Placówka działająca od pięciu lat specjalizuje się w porodach oraz opiece nad matką i dzieckiem. Prowadzi jednak także skomplikowane operacje, związane np. z rekonstrukcją piersi po leczeniu onkologicznym.

W Złotej setce znalazł się też Szpital im. Edmunda Biernackiego z Mielca (86. pozycja), od lat notowany wśród finalistów rankingu.

Lubuskie

Z województwa lubuskiego w złotej setce znalazła się tylko jedna placówka – Wielospecjalistyczny Szpital SP ZOZ z Nowej Soli.

Opolskie

Lepsze wyniki uzyskało województwo opolskie – finalistami konkursu były cztery szpitale z tego regionu, przy czym trzy to placówki z samego Opola. Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu zajęło doskonałą, 5. pozycję w całym rankingu. Bardzo dobre miejsce wśród innych szpitali w Polsce (i 2. w regionie) zajmuje też Szpital Wojewódzki w Opolu sp. z o.o. przy ulicy Kośnego (13. w rankingu).

Małopolskie

W Małopolsce mieści się aż 12 szpitali, które znalazły się w złotej setce. Na czele znalazł się Szpital im. Szczeklika w Tarnowie (19. miejsce w głównym zestawieniu). 180-letnia placówka przeszła właśnie modernizację, przy czym otrzymała prestiżową nagrodę za rozwiązania architektoniczne dostosowujące zabytkowe, XIX- i XX-wieczne wnętrza do wymogów pracy nowoczesnej medycyny.

Pozostało 96% artykułu
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej