Oczekiwania pacjentów, aby leczyć się w placówkach o wysokim standardzie, oraz zmieniająca się struktura demograficzna sprawiają, że ciągłe inwestowanie jest nie tylko potrzebne, ale również konieczne. Szpitalom, które szukają finansowania dla swoich inwestycji, wychodzi naprzeciw Bank Gospodarstwa Krajowego, który zgodnie z planem rządu będzie działać w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju.
Współpraca BGK z sektorem medycznym początkowo była związana z udzielaniem w imieniu Skarbu Państwa finansowania na restrukturyzację zobowiązań samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Restrukturyzacja szpitali miała swoją kontynuację w postaci rządowego programu zwanego planem B. Po jego zakończeniu bank postanowił wykorzystać zdobyte kompetencje i doświadczenia, udzielając szpitalom kredytów w imieniu własnym i na własne ryzyko. Ponadto, w związku ze zmianami prawa dotyczącymi finansów publicznych, od 1 stycznia 2015 r., BGK prowadzi również rachunki bankowe wybranych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Jak w każdym obszarze, do którego trafia finansowanie bankowe, ważne jest zrozumienie specyfiki funkcjonowania danego sektora, sezonowości świadczenia usług, roli wpływu czynników zewnętrznych, potrzeb klienta, a nawet dokumentacji, którą klient prowadzi. BGK oferuje szpitalom duży wybór produktów finansowych – od finansowania działalności bieżącej aż do finansowania restrukturyzacyjnego czy inwestycyjnego.
Przykładem finansowania bieżącego jest kredyt obrotowy przygotowany specjalnie dla podmiotów leczniczych, który pozwala płynnie zarządzać finansami. Korzystając z kredytu obrotowego BGK, szpital może uruchomić środki za pośrednictwem aplikacji internetowej w dowolnym momencie i w takiej wysokości, w jakiej potrzebuje, a na koniec miesiąca ten kredyt spłacić. W przypadku kredytu obrotowego podstawowym zabezpieczeniem dla banku jest cesja kontraktu z NFZ. Kredyt ten jest udzielany do wysokości wpływów miesięcznych z kontraktów, a miesięczne wpływy pozwalają na swobodne wygaszanie kredytu. Taka konstrukcja pozwala czuć się bankowi bezpiecznie, ponieważ kredyt jest cały czas możliwy do spłacenia.
Innym rodzajem finansowania są kredyty restrukturyzacyjne, z których korzystają podmioty w trudnej sytuacji finansowej. W przypadku tych placówek bardzo ważne jest trójstronne porozumienie między podmiotem leczniczym, jego właścicielem oraz bankiem. Aby skorzystać z takiego finansowania, podmiot leczniczy musi przygotować program naprawczy, który zostanie zaakceptowany przez właściciela. Wszystkie strony muszą dokładnie rozumieć potrzeby i wymagania każdego z podmiotów oraz ściśle ze sobą współpracować na etapie wdrażania działań restrukturyzacyjnych.