Przedsiębiorcy skarżą się, że władze nakładają na nich coraz to nowe obowiązki. Firmy muszą się bardzo starać, by nadążać za zmianami przepisów oraz być z nimi w zgodzie. Za odstępstwa grożą poważne kary. Prowadzenie biznesu jest coraz trudniejsze?
Aktywność ustawodawcy w tym zakresie jest rzeczywiście dosyć duża, a będzie jeszcze większa. To nakłada na firmy i na osoby zarządzające ich finansami konieczność zmian, dzięki którym będą mogły wykazać odpowiedni nadzór nad prowadzoną działalnością i nad finansami. Na świeżo w pamięci mamy przepisy dotyczące RODO, które wymusiły przemodelowanie sposobu zarządzania danymi osobowymi w firmie.
Kolejną rzeczą jest ustawa o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu. Dotyczy ona wprawdzie tylko części podmiotów, ale znowu nakłada na nie obowiązek odpowiedniego dostosowania. Będą musiały wdrożyć procedury, które monitorują i identyfikują ryzyko wystąpienia określonych zdarzeń, niepożądanych z punktu celu ustawy. Wprowadzają pojęcie sygnalisty i nakładają konieczność stworzenia procedur anonimowego zgłaszania naruszeń czy też konieczność wyznaczenia osoby odpowiedzialniej za zapewnienie zgodności.
Mamy też szereg nowych przepisów, które dotyczą podatków. Kodeks karny skarbowy obowiązuje co prawda od dawna, ale jego skuteczne wykorzystanie do karania osób odpowiedzialnych za finanse czy prowadzenie spraw spółki to raczej praktyka ostatnich lat. KKS nie wymaga co prawda wprowadzenia nowych procedur, ale bez nich, jak wiemy z analizy kilkuset wyroków, kary nakładane są na członków zarządu, nawet jeżeli błąd powstał w innym miejscu w organizacji.
Do tego dochodzą zmiany do ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Pojawi się w niej zapis, że spółka może uniknąć odpowiedzialności i dotkliwych sankcji za błędy, jeśli wykaże, że dochowała należytej staranności. Pojęcie należytej staranności jest teraz nagminnie wykorzystywane do wymuszenia odpowiedniego działania przez podatnika. Można je też znaleźć w zmianach dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych, w przepisach dotyczących poboru podatku u źródła, które wchodzą w życie od początku przyszłego roku. Chcąc korzystać ze zwolnienia z podatku u źródła lub z możliwości korzystania z niższej stawki wynikającej z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, podatnik będzie musiał wykazać, że weryfikując prawo do zwolnienia lub niższej stawki, dochował należytej staranności.