Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 13.12.2018 22:00 Publikacja: 13.12.2018 22:00
Zdaniem uczestników dyskusji, którą moderował Artur Osiecki z „Rzeczpospolitej”, eksport polskich towarów ma duży potencjał wzrostu, ale często sami nie doceniamy ich wysokiej jakości, niepotrzebnie konkurując za granicą niską ceną. Przyszłością jest też eksport usług, który na świecie odgrywa coraz większą rolę.
Foto: Fotorzepa/RobertGardziński
Kolejne rekordowe wyniki eksportu polskich towarów (w 2017 r. wartość ta po raz pierwszy przekroczyła 200 mld euro, sięgając 206,6 mld euro; w dolarach było to 231,5 mld) pozwalają zakładać, że eksport może stać się jeszcze mocniejszym motorem gospodarki. O tym, jaki będzie polski eksport w trzeciej dekadzie XXI w., oraz czy i kiedy Polska może wejść do grupy liderów światowego eksportu, dyskutowali goście Kongresu Gospodarczego „Rzeczpospolitej" i „Parkietu". To ostatnie pytanie jest o tyle zasadne, że z corocznego zestawienia Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) Stanów Zjednoczonych wynika, że Polska z eksportem towarów wartych 221,4 mld dol. za 2017 r. jest 25. co do wielkości eksporterem na świecie. Jak łatwo zauważyć, dane CIA są rozbieżne z prezentowanymi przez Główny Urząd Statystyczny. CIA informuje o 10 mld dol. niższej wartości naszego eksportu niż ta podana przez GUS, ale dane CIA są szacunkowe, a różnica może też wynikać z metodologii obliczeń.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wspólne europejskie zamówienia są nie tylko tańsze, ale także tworzą jednolite standardy technologiczne i intero...
Pilnie potrzebujemy stworzyć jednolity europejski rynek obrony. Wspólne zakupy obronne są nie tylko tańsze, ale...
O roli aplikacji bankowych w dostępie do usług publicznych i znaczeniu sztucznej inteligencji w ochronie danych...
Musimy zapewnić w Polsce energię po akceptowalnych dla klienta cenach. A gaz w kombinacji z OZE może stworzyć pr...
Polisa, która rekompensuje straty związane z cyberatakami ma przyszłość, będzie zyskiwała na znaczeniu – mówi Ja...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas