W 2018 r. w całej Unii Europejskiej pojawiły się pierwsze obowiązkowe raporty niefinansowe (wymagane dyrektywą ws. ujawniania informacji niefinansowych) sporządzone za 2017 r. przez największe spółki i grupy kapitałowe. Komisja Europejska rozpoczęła prace nad podsumowaniem wdrożenia tej dyrektywy na poziomie unijnym i prawdopodobnie w połowie tego roku opublikuje pierwsze dane i wnioski dotyczące nowej obowiązkowej sprawozdawczości.
Opracowanie raportu
Ministerstwo Finansów również podjęło działania związane z oceną zastosowania nowych wymogów i podjęło się realizacji projektu na temat raportowania niefinansowego w Polsce. Głównym celem tego projektu była analiza jak największej liczby raportów niefinansowych sporządzonych obowiązkowo po raz pierwszy za 2017 r. i opracowanie Raportu na temat wypełnienia przez spółki obowiązku raportowania rozszerzonych informacji niefinansowych. Raport został zaprezentowany na konferencji Ministerstwa Finansów 11 marca br. i wraz z aneksem dostępny jest na stronie internetowej ministerstwa (w zakładce: Rachunkowość/Raportowanie niefinansowe).
W realizacji tego projektu ministerstwo otrzymało wsparcie ze strony wielu instytucji zaangażowanych w kwestie dotyczące raportowania niefinansowego, tj. Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Komitetu Standardów Rachunkowości, Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, Fundacji Standardów Raportowania, Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Instytutu Audytorów Wewnętrznych IIA Polska.
Dzięki temu możliwe było stworzenie zespołu złożonego z 21 ekspertów, który przeanalizował 123 oświadczenia lub odrębne sprawozdania na temat informacji niefinansowych, co daje aż 63 proc. łącznej liczby raportów i wiązało się z analizą łącznie prawie 6 tysięcy stron oświadczeń/sprawozdań i wypełnieniem do każdego karty oceny raportu niefinansowego opracowanej w ramach zespołu ekspertów. Na podstawie przeprowadzonych analiz opracowano raport pt. „Raportowanie rozszerzonych informacji niefinansowych za 2017 r. zgodnie z ustawą o rachunkowości – pierwsze doświadczenia i dobre praktyki".
Przykłady dobrych praktyk i uwag krytycznych
Największą zaletą Raportu jest zawarcie w nim wielu przykładów dobrych praktyk, które mogą być pomocne dla spółek, które jeszcze czują się niepewnie w tym obszarze sprawozdawczym. Wybrane przykłady dobrych praktyk dotyczyły nie tylko kwestii nieuregulowanych przepisami, ale także spełnienia wymogów ustawowych. Wynika to z faktu, że nie wszystkie przeanalizowane raporty spełniały poszczególne wymogi ustawy – a więc tu także była przestrzeń do udzielenia wskazówek i pokazania, na co jednostki powinny zwrócić uwagę, stosując się do danego wymogu ujawnień. Niemniej jednak należy podkreślić, że w wielu raportach można było znaleźć przykłady dobrych praktyk – i tylko ze względu na kwestie techniczne (tj. objętość raportu) nie wszystkie przykłady można było ująć w Raporcie.