Wyzwania środowiskowe i społeczne, z jakimi mierzymy się w ostatnich latach, stymulują innowacyjność, kreatywność i poszukiwanie nowych modeli biznesowych, pozwalających na ich minimalizację czy wręcz likwidację. Negatywne zmiany zachodzące w środowisku, będące następstwem nadmiernej, nierozważnej ingerencji człowieka, to krok w kierunku poważnego zaburzenia stabilności naturalnego systemu planety.
Słowo klucz – innowacja
W trakcie ostatniego posiedzenia Zgromadzenia ONZ ds. ochrony środowiska (UN Environment Assembly), które miało miejsce na początku marca 2019 r. w Nairobi (Kenia), szczególną uwagę poświecono efektom rozwijającej się w sposób niezrównoważony konsumpcji i produkcji. Debatowano nad modelem gospodarki, w której produkt uboczny działalności jednej firmy staje się zasobem dla innej, i świata, w którym redukujemy odpady do możliwie najniższego poziomu, ograniczamy zanieczyszczenia związane z produkcją dóbr i ich konsumpcją, a problem marnowania żywności traci na aktualności.
Słowem kluczem są również szeroko rozumiane innowacje. Te, która oznaczają zmiany technologiczne, ale także zmianę sposobu myślenia. Hasłem przewodnim UNEA-4 było #SolveDifferent – promowanie innowacyjności, która uprości procesy i usunie bariery technologiczne, wpłynie na zmianę wzorców zachowań oraz modeli produkcji i konsumpcji, zmniejszy zapotrzebowanie na surowce naturalne i doprowadzi do pozytywnych zmian w modelach biznesowych.
Wydarzeniem towarzyszącym UNEA-4 było UN Science Policy Business Forum on the Environment (SPB Forum), promujące współpracę nauki, biznesu, rządów, przedstawicieli instytucji finansowych i społeczeństwa. Dyskutowano o korzyściach z rozwijania zielonych inwestycji, stworzeniu dopasowanych do wyzwań współczesności modeli finansowania, akcentowaniu i umacnianiu roli nauki obywatelskiej, a także tworzeniu warunków do wspierania startupów angażujących się w opracowanie rozwiązań prośrodowiskowych i prospołecznych.
Wciąż mamy nadzieję, że uda nam się jak najbardziej ograniczyć negatywny wpływ człowieka na środowisko, że możliwe jest wyeliminowanie zanieczyszczeń, że wdrożenie zrównoważonego modelu konsumpcji i produkcji pozostaje w naszych rękach. Wykorzystywanie wiedzy naukowej oraz współpraca z biznesem na rzecz wcielania w życie innowacyjnych rozwiązań to kluczowy dla UN Environment kierunek działań. Kierunek, któremu Unia Europejska – w tym także Polska – powinna poświęcić szczególną uwagę.