Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 14.12.2016 18:22 Publikacja: 14.12.2016 18:22
James K. Galbraith "Witamy w zatrutym Kielichu" PWN
Foto: Rzeczpospolita
Kłopoty finansowe małego europejskiego kraju (0,25 proc. światowej produkcji i 1,5 proc. unijnego PKB) stały się zagrożeniem dla euro, a jednocześnie ujawniły słabość ideału jedności europejskiej i skłóciły partnerów finansowych rynków. Książka Jamesa K. Galbraitha „Witamy w zatrutym kielichu" pokazuje greckie wydarzenia oczami ich bezpośredniego obserwatora. Autor uczestniczył w nich jako doradca rządu i bliski współpracownik ministra finansów Janisa Waroufakisa. Ten polityk właśnie, chcąc podkreślić hipokryzję partnerów europejskich, powitał w Atenach swego doradcę słowami, które stały się tytułem książki. Galbraith przedstawia fascynujący, pouczający i inspirujący zbiór tekstów – listów oraz prywatnych notatek kierowanych do amerykańskich i greckich urzędników. Prezentuje również wcześniej niepublikowane eseje – w których poddaje analizie sam kryzys, jego przyczyny, przebieg oraz sens, jak również zasadność samego programu oszczędności narzuconego greckim obywatelom. W pełnych emocji, mocnych słowach autor rozprawia się z polityką gospodarczą, która jego zdaniem „budzi moralne obrzydzenie". Stara się otworzyć światu oczy i przedstawić opisywane wydarzenia jako współczesną grecką tragedię, która swoją skalą wykracza dalece poza granice jednej małej gospodarki. Książka Galbraitha, jak podkreśla we wstępie prof. Grzegorz Kołodko, zawiera potężny ładunek informacji z pierwszej ręki oraz interpretacji z wysokiej półki. Galbraith nie ukrywa jednak swoich poglądów i ocen tego, co się dzieje w związku z tą sytuacją. – Dzisiejsza Europa to szpital, w którym nie ma oddziału intensywnej terapii. Lekarze podchodzą do łóżka pacjenta, zaglądają w kartę i stwierdzają brak poprawy. Zaczynają więc go pouczać. Niech ćwiczy itp. Czy pacjent powinien więc z tego szpitala się wypisać? – pyta autor.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Kongres Nowej Mobilności, czyli największe w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie poświęcone zrównoważonemu tr...
Choć na świecie nie brakuje prestiżowych imprez dotyczących branży zbrojeniowej, to właśnie Kielce od lat pozost...
Wspólne europejskie zamówienia są nie tylko tańsze, ale także tworzą jednolite standardy technologiczne i intero...
Pilnie potrzebujemy stworzyć jednolity europejski rynek obrony. Wspólne zakupy obronne są nie tylko tańsze, ale...
O roli aplikacji bankowych w dostępie do usług publicznych i znaczeniu sztucznej inteligencji w ochronie danych...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas