Kiedy systemy informatyczne administracji zostaną zintegrowane z platformą pocztową Envelo?
W połowie 2016 r. podpisaliśmy porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa o strategicznej współpracy z rządem w budowaniu nowoczesnej e-administracji. Trwają spotkania zespołów roboczych, prowadzone są prace nad integracją systemów. Nasi eksperci uczestniczą w tworzeniu strategii cyfryzacyjnej Polski. Jesteśmy gotowi na przyspieszenie działań i rozszerzenie katalogu usług publicznych świadczonych za pośrednictwem Poczty Polskiej już w tym roku. Jednak ostateczna decyzja dotycząca harmonogramu prac zależy od naszych partnerów po stronie rządowej.
W jaki sposób w praktyce będzie wyglądał kontakt obywatela z e-administracją via Envelo? Z jakich usług obywatel będzie mógł korzystać?
Klienci mają już do dyspozycji Konto Zaufane Envelo. Służyło ono dotąd wszystkim, którzy chcieli korzystać z naszych cyfrowych produktów Envelo. Posiadanie Konta Zaufanego daje też możliwość skorzystania z Odwróconej Hybrydy, czyli listu skanowanego dla indywidualnego klienta. Usługa jest dostępna na platformie Envelo od stycznia 2017 r. Jest przeznaczona głównie dla osób, które na co dzień mieszkają i pracują poza miejscem zameldowania. Podpisując stosowną umowę i wyrażając zgodę na skanowanie prywatnej korespondencji (wykluczone są np. przesyłki sądowe), mamy możliwość otrzymywania listów w wersji elektronicznej na skrzynkę Envelo.
Już niebawem posiadacz Konta Zaufanego Envelo będzie mógł korzystać z Profilu Zaufanego, który lada dzień będzie można założyć w dowolnej placówce pocztowej (profil służy do weryfikacji tożsamości). To pierwszy bardzo ważny krok w programie cyfryzacji państwa. Strategicznym partnerem państwa w obszarze elektronicznych doręczeń jest właśnie Poczta Polska i jej córka PPUC.
Dzięki koordynacji przez Pocztę systemu e-administracji obywatel w jednym miejscu będzie miał dostęp do wszystkich usług publicznych. Dodatkowo Poczta będzie świadczyła usługi proceduralne polegające na dostarczaniu obywatelom do rąk własnych zamówionych przez internet dokumentów, takich jak dowód osobisty czy prawo jazdy. Doręczyciele wyposażeni w terminale płatnicze będą także mogli pobierać opłaty skarbowe.