Sejm uchwalił w piątek nowe prawo pocztowe. Dostosowuje ono polski rynek usług pocztowych do wymagań unijnych.  Zgodnie z nowymi przepisami  za trzy lata zniknie monopol Poczty Polskiej na usługi powszechne (do  tego czasu nadal będzie je świadczyć). Chodzi o te, których ceny reguluje państwo, a dotyczą one dostarczania listów do 2 kg i paczek do 20 kg  co najmniej pięć razy w tygodniu. Przesyłki wybierane są zaś ze skrzynek co najmniej raz dziennie.

W ciągu tych trzech lat   Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpisze konkurs, w którym będą mogli wziąć udział wszyscy operatorzy pocztowi, w tym również Poczta Polska. Ma on wyłonić operatora świadczącego przez kolejne dziesięć lat usługi o charakterze powszechnym.

Znikną też ze skrzynek pocztowych listy i rachunki z metalowymi płytkami i kalendarzykami. Nadawcy je dokładają, bo dziś tylko Poczta Polska ma prawo dostarczać przesyłki listowe do 50 g. Już od 1 stycznia 2013 r. będą to też robić inni operatorzy pocztowi. Dziś, jeżeli chcą doręczać przesyłki o tej gramaturze, muszą pobierać 2,5-krotność opłaty Poczty Polskiej.  Obchodzą ten wymóg, gdy chcą, by listy dostarczał prywatny operator. Stąd te kalendarzyki i płytki.

etap legislacyjny: trafi do Senatu