Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 07.10.2019 18:00 Publikacja: 07.10.2019 18:00
Foto: Adobe Stock
To kolejna sprawa, w której eksperci SSW reprezentowali polskich franczyzobiorców, przeciwko którym sieć Subway wystąpiła z roszczeniami o zapłatę na podstawie umowy franczyzowej. Trybunał arbitrażowy wydał wyrok w pełni korzystny dla franczyzobiorców, orzekając o braku właściwości do rozstrzygania sprawy.
Wyrok stanowi precedens, który podważa dotychczasowy sposób prowadzenia sporów arbitrażowych przez Subway. Subway co roku wszczyna tysiące spraw arbitrażowych przeciwko franczyzobiorcom z różnych krajów. Uzyskany przez SSW wyrok przesądza, że dotychczasowa praktyka Subway oraz ICDR naruszała Regulamin Arbitrażowy UNCITRAL. Trybunał podzielił argumenty SSW, że na podstawie klauzuli arbitrażowej w umowach franczyzowych z Subway – w przypadku braku porozumienia stron co do osoby arbitra – instytucja ICDR nie jest uprawniona do dokonania nominacji zastępczej arbitra. W rezultacie amerykański arbiter wyznaczony w wyniku nominacji zastępczej przez ICDR stwierdził, że tak ukonstytuowany Trybunał nie ma jurysdykcji do rozstrzygania sprawy.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wakaty sędziowskie w Trybunale Konstytucyjnym należy niezwłocznie obsadzić – radzą konstytucjonaliści. Choć nie...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Mogą się zdarzyć sytuacje, które podważą umocowanie Karola Nawrockiego do pełnienia urzędu – mówi „Rz” prof. Mar...
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka po raz kolejny odroczyła pracę nad projektami zmian w prawie o...
MEN informuje, że jeśli szkoła omyłkowo wystawiła świadectwo na nieprawidłowym blankiecie lub użyła wzoru, który...
Młody zarabiający na etacie albo zleceniu może być zwolniony z PIT. Ale jeśli przekroczy limit dochodów, rodzic...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas