Reklama
Rozwiń

Zachęty dla łączących się gmin uchwalone

Po połączeniu gmin stare prawo miejscowe obowiązuje jedynie przez trzy lata.

Publikacja: 25.06.2015 14:18

Zachęty dla łączących się gmin uchwalone

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

25 czerwca 2015 r. Sejm rozpatrzył 18 poprawek Senatu do tekstu nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym odrzucając tylko jedną z nich.

Wśród przyjętych poprawek najważniejsze znaczenie ma wprowadzająca trzyletni termin obowiązywania aktów prawa miejscowego ustanowionych przez rady łączących się gmin i powiatów. Oznacza ona, że takie prawo miejscowe - np. miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego będą obowiązywały jedynie przez 3 lata od dnia połączenia. W konsekwencji organy powstałej w wyniku połączenia jednostki samorządu terytorialnego będą musiały w tym okresie opracować i uchwalić je na nowo.

Za przyjęciem takiego rozwiązania opowiadało się Biuro Legislacyjne Sejmu wskazując, że sprzyja ono bezpieczeństwu obrotu prawnego. jedyne zastrzeżenie Biura dotyczyło tego, czy termin trzyletni jest wystarczający, aby rada nowej gminy (powiatu) zdołała uchwalić na nowo wszystkie akty prawa miejscowego.

Zmianę tą poparło także Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, które było autorem projektu nowelizacji.

– Jesteśmy zdania, że poprawka senacka jest racjonalna – mówi Marek Wójcik, wiceminister administracji i cyfryzacji. –Jeżeli władze powstałej po połączeniu jednostki zechcą zabrać się do zmiany np. planów miejscowych, czy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego to nie ma najmniejszych problemów, aby w tym trzyletnim terminie się zmieściły - przekonuje minister Wójcik.

Również w ocenie Stefana Płażka z Uniwersytetu Jagiellońskiego takie rozwiązanie jest dobre, bo będzie działać mobilizująco na radnych. – Dobrze, że Senat problem zauważył, a trzy lata to nie jest znowu tak mało czasu – mówi Stefan Płażek. – Ukazanie perspektywy czasowej jest dobre, a radni niech się biorą do roboty – dodaje.

Uchwalona nowela wprowadza zachęty do dobrowolnego łączenia jednostek samorządu terytorialnego. Gminy o niższych dochodach, które na taki krok się zdecydują będą mogły (w okresie 5 lat po połączeniu) uzyskać wzrost udziału w PIT nawet o 10 punktów procentowych.

Nowelizacja przesądza również, że gmina powstała w wyniku połączenia dwóch lub więcej gmin będzie miała wszystkie prawa i obowiązki połączonych. W tym prawa i obowiązki wynikające z zezwoleń, koncesji oraz innych aktów administracyjnych.

Nowela zakłada również, że samorządy będą mogły również tworzyć tzw. centra usług wspólnych. Oznacza to, że np. szkoły, przedszkola czy ośrodki pomocy społecznej na terenie jednej gminy będą mogły mieć np. wspólną księgowość.

Nowelizacja zmienia także przepisy dotyczące wycinania drzew czy krzewów czy podatków lokalnych.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono