– Polacy boją się o zdrowie swoje i najbliższych. Martwi ich brak dostępu do opieki medycznej, ale też brak pieniędzy na leczenie poważnych chorób – mówił w czasie niedawnej prezentacji raportu „Mapa ryzyka Polaków" Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Raport pokazuje, że aż 81 proc. z nas obawia się nowotworu. Cztery piąte boi się utraty sprawności, a niewiele mniej uszkodzenia mózgu skutkującego stanem wegetatywnym. Na czele obaw związanych ze zdrowiem są też: brak dostępu do opieki medycznej, cukrzyca czy otyłość.

W tym roku jako oddzielny czynnik ryzyka zaczęliśmy wskazywać pandemię, ale zrobiło to tylko 13 proc. badanych. Ubezpieczyciele twierdzą jednak, że pandemia zwiększyła zainteresowanie ubezpieczeniami na życie i zdrowotnymi. Bo na wypadek Covid-19 można się ubezpieczyć. Jak to zrobić?

Bogata oferta covidowa

– Ponieważ w ubezpieczeniach życiowych nie stosujemy wyłączeń odpowiedzialności dotyczących pandemii koronawirusa, to już nasza standardowa polisa na życie obejmuje również takie ryzyko, jak śmierć z powodu Covid-19 – mówi Krzysztof Trębski, dyrektor ds. relacji z mediami w PZU. – Koszt ubezpieczenia, wysokość i rodzaj świadczeń zależą od wybranego przez klienta wariantu umowy, sumy ubezpieczenia, dodatkowych rozszerzeń – dodaje.

– W naszym produkcie Warta dla Ciebie i Rodziny dostępny jest pakiet dodatkowy, pozwalający rozszerzyć zakres ubezpieczenia o pobyt w szpitalu w związku z Covid-19 oraz wystąpienie niewydolności oddechowej w związku z tą chorobą – mówi Dawid Korszeń, rzecznik Warty. W ubezpieczeniu Warta Ochrona oferta specjalna dotyczy pobytu w szpitalu w wyniku tej choroby i uwzględnia ochronę od pierwszego dnia ubezpieczenia. Cena jest kalkulowana indywidualnie.

– Nie mamy specjalnego ubezpieczenia od Covid-19. Zapewniamy jednak ochronę ubezpieczeniową w polisach na życie i zdrowie klientom, którzy na tę chorobę zachorowali – mówi z kolei Bohdan Białorucki, rzecznik Aviva Polska. Ubezpieczenie na życie obowiązuje tu bez żadnych wyłączeń covidowych. – Z tytułu śmierci ubezpieczonych spowodowanej Covid-19 wypłaciliśmy ponad 40 mln zł świadczeń – informuje Bohdan Białorucki. Aviva zapewnia ochronę w razie innych ciężkich chorób, które mogą wystąpić jako powikłanie pocovidowe.

– W zakresie indywidualnych ubezpieczeń na życie nie mamy ubezpieczenia dedykowane wyłącznie Covid-19, ponieważ oferowane przez nas ubezpieczenia na życie, takie jak Generali, z myślą o życiu Plus czy ProFamilia, obejmują skutki zakażenia się koronawirusem w ramach standardowego zakresu związanego z ochroną życia i zdrowia ubezpieczonego – mówi Agnieszka Callen, dyrektor departamentu ubezpieczeń na życie i osobowych w Generali Polska. Można tu też kupić Covid-19 Assistance, czyli usługi organizowane po hospitalizacji związanej z Covid-19, takie jak pomoc domowa, opieka nad dzieckiem, zwierzętami czy konsultacje lekarza pierwszego kontaktu.

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ

– W obecnie oferowanych ubezpieczeniach na życie zarówno indywidualnych, jak i grupowych obejmujemy ochroną na standardowych warunkach zachorowania na Covid-19 lub powikłania z nich wynikające – mówi Halina Sukiennik, ekspert Departamentu Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA. Polisa obejmuje tu m.in. śmierć ubezpieczonego, współmałżonka lub partnera, rodziców, dziecka, a także pobyt w szpitalu w wyniku choroby. Dla klientów, którzy chcą się zabezpieczyć przed skutkami zakażenia, UNIQA przygotowała ubezpieczenie na życie Ochrona z Plusem – Pakiet Ochronny, Wariant Życie z Plusem. Można wybrać jeden z pięciu wariantów ochrony, które obejmują: śmierć ubezpieczonego, pobyt w szpitalu, OIOM/OIT, rekonwalescencję i sanatorium.

Szczepienie i cena polisy

Na polskim rynku oferta ubezpieczeniowa jest bardzo bogata, to tylko jej wycinek.

Zaszczepienie się, które wydatnie zmniejsza ryzyko zachorowania, nie wpływa, przynajmniej na razie, na cenę polis. – Nie uzależniamy wysokości składki od tego, czy ubezpieczony jest zaszczepiony – mówi Krzysztof Trębski z PZU. Także Dawid Korszeń informuje, że obecnie poddanie się szczepieniu przeciw Covid-19 nie wpływa w Warcie na cenę oferowanych polis.

Opinia dla „rzeczpospolitej"

Marcin Tarczyński, Menedżer ds. komunikacji i analiz Polska Izba Ubezpieczeń

Standardowe ochronne ubezpieczenie na życie nie ma wyłączeń odpowiedzialności związanych z Covid-19. Oznacza to, że w razie śmierci ubezpieczonego na Covid-19 osoba uposażona wskazana w umowie otrzymuje świadczenie ubezpieczeniowe. Wysokość odszkodowania wypłacanego w związku z zachorowaniem na Covid-19 zależy od rodzaju zawartej umowy i sumy ubezpieczenia. Taka informacja powinna się znajdować w polisie. Na rynku są dostępne ubezpieczenia gwarantujące świadczenie (najczęściej dzienne) z powodu pobytu w szpitalu, również gdy powodem hospitalizacji jest Covid-19. Także tu wysokość świadczenia określa polisa.