Reklama
Rozwiń

Hekatomba we francuskim sektorze lotniczym

Airbus zamierza zmniejszyć w ciągu roku zatrudnienie o 15 tys. ludzi, Air France chce rozstać się z 7500 pracownikami do 2022 r. Wszystko z powodu kryzysu wywołanego przez koronawirusa. Rząd w Paryżu może tylko apelować, aby nie wręczać wypowiedzeń

Publikacja: 01.07.2020 16:17

Hekatomba we francuskim sektorze lotniczym

Foto: AFP

Największy w Europie producent samolotów szybko podjął działania ograniczające szkody spowodowane spadkiem o 40 proc. produkcji samolotów w związku z pandemią. Czekają go jednak trudne rozmowy z rządem, który przyznał mu pomoc i ze związkami zawodowymi, które natychmiast zapowiedziały walkę z wypowiedzeniami. — Będzie to zacięta walka o miejsca pracy — stwierdziła Francoise Vallin z CFE-CGC.

Airbus zapowiedział zmniejszenie do połowy 2021 r. zatrudnienia o 5 tys. osób we Francji, 5100 w Niemczech, 900 w Hiszpanii, 1700 w W. Brytanii (według związku Unite, 1116 w produkcji i 611 pracowników biurowych) i 1300 w innych krajach, — łącznie 14 tys. Do tej liczby należy dodać 900 miejsc pracy przewidzianych do likwidacji przed kryzysem w filii Premium AEROTEC w Niemczech. Nadzwyczajną tajemnicą otoczono wrażliwą politycznie restrukturyzację zatrudnienia we Francji, Niemczech, W. Brytanii i Hiszpanii, w krajach popierających firmę w sporze z Boeingiem. Ok. 37 proc. z 135 tys. załogi odejdzie na emeryturę w tej dekadzie, zwłaszcza weterani od A320.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Transport
United Airlines znów będzie latać do Izraela. Europejskie linie jeszcze czekają
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Transport
Ukraina wjedzie do Polski na europejskich torach
Transport
Armagedon na lotniskach Rosji. Lecą głowy na Kremlu
Transport
Będzie z czego budować CPK. PPL mają rekordowe zyski
Transport
Embraer nie poddał się w Europie po porażce w Locie. Wielkie zamówienie od SAS