Skytrax późną jesienią 2020 przeprowadził audyt na 20 lotniskach, które w Europie liczą się jako porty przesiadkowe.

Bardzo przyzwoicie wypada w tym rankingu warszawskie Lotnisko Chopina, które dostało trzy i pół gwiazdki. Dostałoby cztery, gdyby poprawić procedury w kontroli bezpieczeństwa — uznali audytorzy Skytraxa. Stołeczny port został wysoko oceniony za mierzenie temperatury osób wchodzących na teren terminala, oznakowania wyznaczające odległości w utrzymywaniu dystansu społecznego, kontrolę liczby osób w sklepach, sprawną i bezpieczną kontrolę dokumenty, dostępność płynów odkażających i dbałość o dezynfekcję toalet. W każdym z tych kryteriów ocena była przynajmniej 4-gwiazdkowa. Zapewne ogólna opinia Skytraxa byłaby jeszcze wyższa, gdyby w stolicy wprowadzono możliwość przeprowadzania szybkich testów, tak jak to zrobiło lotnisko w Gdańsku (taka możliwość będzie od poniedziałku 25 stycznia). Ale Warszawa została uznana za równie bezpieczną, jak El Prat w Barcelonie, londyńskie Heathrow, lotniska w Budapeszcie, Lizbonie i Sztokholmie,. Natomiast bardziej dba o pasażerów, niż np. brukselskie Zaventem. Wyżej od Chopina oceniony został Frankfurt, Monachium, Ryga, Mediolan i Oslo.

Audytorzy Skytraxa w przypadku Qatar Airways, najbezpieczniejszej dzisiaj „koronawirusowo" liniii na świecie wskazują, że linia wzięła na siebie wiele obowiązków lotniska Hamad International w Dausze. To przewoźnik dba o dostępność płynów do dezynfekcji, wręczane podczas wchodzenia na pokład zestawy higieniczne dla pasażerów z płynem do dezynfekcji oraz maską, odpowiednie oznakowanie, oraz klarowne wyjaśnienie obowiązujących zasad bezpieczeństwa, które jest w stanie zrozumieć nawet umiejące czytać dziecko. Pracownicy Qatara konsekwentnie przestrzegają zasad boardingu, zresztą akurat w tym przypadku podobnie, bo 5. gwiazdkami został oceniony LOT, który jednak został uznany z linię trzygwiazdkową.

Skytrax w przypadku Qatara docenił również, że w poczekalni biznesowej Al Mourjan nadal dostępne jest jedzenie, ale pasażerowie nie obsługują się sami, jak to było przed pandemią, lecz robią to pracownicy linii. Nie ma tu więc zagrożenia, że osoba chora dotyka np. tych samych sztućców. A każdy samolot po przylocie jest dokładnie dezynfekowany.

Edward Plaisted , jeden z audytorów Skytraxa podkreślił, że Qatar Airways są dzisiaj pierwszą linią oferującą rejsy długodystansowe, która otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Akbar al Baker, prezes Qatar Airways wskazał, że ocena Skytraxa udowodniła, że podróże lotnicze, nawet w czasie pandemii mogą być bezpieczne. — Pasażerowie naprawdę nie muszą się niczego obawiać — powiedział.

Niżej o gwiazdkę zostały ocenione Lufthansa, Emirates, KLM, British Airways, Air France i greckie Aegean. Z linii niskokosztowych obecnych na polskim rynku 4 gwiazdki dostały Ryanair oraz easyJet, a Wizz Air 3 gwiazdki.Czyli tyle, co LOT.

Edward Plaisted podkreśla jednocześnie, że tym razem dbałość o bezpieczne podróże sprawdzali pracownicy Skytraxa, a lotniska i linie lotnicze były oceniano surowo ( bo chodzi o zdrowie) na podstawie takich samych kryteriów. Wcześniej podczas ocen jakości usług wysyłano ankiety, które porty i przewoźnicy sami wypełniali.

W audycie COVID-19 Skytraxa łącznie „prześwietlonych" zostało 20 linii lotniczych i 44 lotniska.