Przy tym polski przewoźnik poleci B787 nie tylko do Aten, ale także do Heraklionu na Krecie. Powodem jest znacznie zwiększona liczba rezerwacji po tym, jak Polacy rzeczywiście zaczęli się szczepić, a Unia Europejska wprowadza paszport covidowy znoszący restrykcje dla osób zaszczepionych, natomiast liczba zachorowań na COVID-19 rzeczywiście spada.

LOT reklamuje te dwa kierunki, jako „wyjątkową okazję” dla miłośników podróży lotniczych, którzy chcieliby przelecieć się B787 na krótkim dystansie.

Pierwszy lot do Aten wystartuje 27 czerwca i potem w każdą sobotę do 3 października. Rejs rozpocznie się o godz. 15.50 z Warszawy i wyląduje w Atenach o 19.30 czasu lokalnego. Rejs powrotny ze stolicy Grecji to wylot o 21.20 i lądowanie na Lotnisku Chopina o 22.55. Normalnie na tej trasie polski przewoźnik operuje B737 MAX trzy razy w tygodniu, we czwartki, soboty i niedziele. Połączeń jest jednak więcej, bo między Warszawą a Atenami latają także greckie Aegean Airlines i to 5 razy w tygodniu.

Do Heraklionu LOT poleci również Dreamlinerem także od 27 czerwca. Przy tym rejsy największą maszyną będą wykonywane jedynie w niedziele. W pozostałe dwa dni: środy i piątki pasażerowie polecą B737NG i B737 MAX. Na tej trasie LOT będzie miał konkurencję nie tylko w Aegean Airlines, ale również ze strony Enter Air, Ryanair Sun, Wizz Aira i Corendon Airlines Europe. Atutem LOT-u będą jednak Dreamlinery i MAX-y. Łącznie ten kierunek jest obsługiwany w sezonie letnim 12 razy w tygodniu.

LOT nie jest jedyną linią, która zdecydowała się na podstawienie dużych maszyn na krótkich i średnich trasach. Wcześniej informowała o tym Lufthansa, która z Frankfurtu i Monachium w wybrane dni poleci B747-8 i Airbusami A350. To rozsądne rozwiązanie w sytuacji, kiedy popyt na rejsy długodystansowe jest nadal niewielki, a maszyny i tak muszą być konserwowane i latać. Najkrótszym rejsem obsługiwanym w Europie przez dużą maszyną są loty A330 Air Serbia z Belgradu do Czarnogóry. Ta podróż trwa 45 minut, lot z Frankfurtu do Palma de Mallorca 2 godz. bez 5 minut, Warszawa-Ateny 2 godz. 35 min., a z Warszawy do Heraklionu – 2 godz. 55 minut.