Umowa między GP Antonow a saudyjskim KACST i Taqnia Aeronautics dotyczy prawo do modelu An-132 - samolotu transportowego średniego zasięgu, który ma być unowocześnioną wersją latającego od lat osiemdziesiątych XX samolotu An-32.

- Umowa dotyczy m.in. nowego opracowania i wyposażenia w sprzęt amerykański kabiny pilotów. Pozwoli to na prowadzenie bardziej skomplikowanych zadań. Nowy model został nazwany An-132 i Arabia Saudyjska dostała prawo własności intelektualnej oraz projektowej tego samolotu - cytuje komunikat ukraińskiej firmy agencja Unian. Taqnia Aeronautics jest spółką córką saudyjskiej firmy ds. rozwoju inwestycji KACST należącej do państwa.

Ukraiński producent Antonowów od dłuższego czasu unowocześnia swoje „antki", a jego nowe projekty cieszą się zainteresowaniem inwestorów z krajów arabskich i Azji. W kwietniu firma zaprezentowała model transportowca An-178, który zastąpi stare An-26 i An-72 i został po raz pierwszy wyprodukowany z wykorzystaniem technologii projektowanie bez użycia papieru. Nowy model jest wynikiem współpracy z firmą Maximus Air LLC z Emiratów Arabskich. Chce ona wprowadzić nowego Antonowa na rynki Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Największym konkurentem An-178 jest projekt rosyjsko-hinduskiego transportowca cywilno-wojskowego MTA.