Wszystkie porty, które wyraziły chęć takiej współpracy mają dzisiaj podobne problemy — bardzo wolno odbudowujący się ruch pasażerski, który rok temu praktycznie zamarł z powodu pandemii, a co za tym idzie także spadek przychodów. Nie brak bankrutujących linii lotniczych, a te, które przetrwały zmuszone były skorzystać z pomocy publicznej, na którą Komisja Europejska wprawdzie dała zgodę luzując warunki korzystania z pieniędzy podatników, ale też narzuciła ograniczenia dotyczące rozwoju przewoźników.

– Porty lotnicze w całej Europie przede wszystkim potrzebują współpracy. Cieszę się, że z inicjatywy PPL uda nam się połączyć siły i stworzyć organizację, dzięki której będziemy mogli dzielić się pomysłami i doświadczeniami między lotniskami w całej Europie Środkowej – mówi Stanisław Wojtera, prezes PPL

Grupa lotnisk V4+ jest na razie nieformalną organizacją. Jej docelowa forma prawna ma zostać wypracowana w najbliższych tygodniach. Powołanie stowarzyszenia lotnisk V4+ ma na celu rozwój współpracy między portami lotniczymi należącymi do inicjatywy. W czasie dzisiejszego spotkania, które zostało zorganizowane w formule online eksperci z obszaru zarządzania lotniskami zgodzili się, że branża potrzebuje szybkiej wymiany informacji i wypracowywania wspólnych standardów. Intencją organizatorów jest wzajemne wspieranie się lotnisk we wszystkich obszarach, w których ma to uzasadnienie ekonomiczne. W planach jest również pozyskiwanie środków zewnętrznych na wspólnie ustalone projekty, w tym korzystanie z Funduszów Grupy Wyszehradzkiej.

Kolejna sesja odbędzie się we wrześniu w Warszawie. Członkowie grupy podsumują pierwsze miesiące działalności oraz omówią najważniejsze elementy współpracy. Skupią się też na uzgodnieniu wspólnego stanowiska wobec zmian w międzynarodowym prawie lotniczym. Ważnymi tematami mają być także: wymiana dobrych praktyk, realizacja szkoleń, promocja turystyki i kultury, informacje z zakresu bezpieczeństwa, operacji lotniczych oraz cyberbezpieczeństwa na lotniskach.

Grupa lotnisk V4+ zebrała się z inicjatywy PPL, które jest również koordynatorem wszystkich działań. Swój akces zgłosiły do tej pory porty lotnicze z Węgier, Czech, Słowacji, Austrii, Chorwacji, Słowenii i Polski. Są wśród nich duże porty lotnicze m.in. z Wiednia, Budapesztu, Pragi oraz mniejsze – z Brna, Splitu i Mariboru.