Reklama

Wizz Air zwraca koszty biletów pasażerom. Polskie lotniska działają normalnie

Wizz Air poinformował, że pasażerowie, których loty w piątek odwołano, otrzymają automatyczny zwrot 120 proc. kosztów biletu w postaci środków WIZZ w ciągu 24 godzin od planowanego odlotu. Mogą ubiegać się też o zmianę rezerwacji lub zażądać zwrotu środków inną metodą płatności.

Publikacja: 20.07.2024 14:24

Wizz Air poinformował, że pasażerowie, których loty w piątek odwołano, otrzymają automatyczny zwrot

Wizz Air poinformował, że pasażerowie, których loty w piątek odwołano, otrzymają automatyczny zwrot kosztów biletu

Foto: Bloomberg

ula

"Zgodnie z naszą polityką, mimo że przyczyna zakłócenia była od nas niezależna, pasażerowie, których lot został odwołany, automatycznie w ciągu 24 godzin od zaplanowanego odlotu otrzymają 120 proc. zwrot w postaci środków WIZZ" - poinformował przewoźnik w komunikacie. Zaznaczono, że usługi rezerwacji biletów i odprawy online są już dostępne. Środki WIZZ, dostępne na koncie klienta na stronie Wizz Air, mogą być wykorzystane do rezerwacji lotu z przewoźnikiem.

Czytaj więcej

Wielkie zamieszanie na lotniskach w szczycie sezonu i kłopoty pasażerów. Kiedy należy się odszkodowanie?

Gdyby jednak podróżny zdecydował się na zmianę rezerwacji bądź chciał otrzymać zwrot środków za pośrednictwem innej metody płatności, którą pierwotnie zapłacono za zakup biletu, może ubiegać się o to za pośrednictwem infolinii oraz oficjalnej strony Wizz Air.

Wizz Air poinformował także, że wszystkie jego systemy działają już prawidłowo.

Czytaj więcej

Przywracanie rozkładów lotów po piątkowej zapaści. Ten weekend może być jeszcze trudny
Reklama
Reklama

Lotnisko Chopina pracuje normalnie, ale zaleca wcześniejszy przyjazd

W piątek doszło do awarii systemów Microsoftu, która sparaliżowała wiele lotnisk na całym świecie. Wpłynęła także na funkcjonowanie polskich lotnisk, które - ze względu na brak możliwości odprawy online, co wynikało z problemów z systemami linii lotniczych - dokonywały takich odpraw manualnie. To wydłużyło kolejki. Na warszawskim lotnisku w piątek odwołano 12 lotów, 10 było opóźnionych.

W sobotę lotniska pracują normalnie, działają także systemy odpraw online przewoźników. Przedstawiciele warszawskiego lotniska sugerują jednak, by pasażerowie przyjechali na lotnisko wcześniej, ponieważ w sobotę z Okęcia odlatują samoloty, które zostały odwołane w piątek, podobnie działo się w nocy.

Lotnisko zaleca także pasażerom monitorowanie komunikatów przewoźników oraz lotnisk odnośnie do swoich lotów.

Czytaj więcej

Co wiemy o CrowdStrike, firmie winnej wielkiej awarii Windows. Czeka ją trudny czas

Polskie lotniska nie padły ofiarą piątkowej awarii

Polskie lotniska nie odnotowały awarii, a problemy były związane z systemami przewoźników – powiedział w TVP Info wiceprezes Polskich Portów Lotniczych Marcin Danił.

"Myślę, że pomogło współdziałanie z liniami lotniczymi. Port lotniczy włączył się w akcję informowania pasażerów, aby przybyli 3 godziny wcześniej. Tak naprawdę statystycznie to 12 lotów zostało odwołanych, a 10 było opóźnionych, więc skala nie była duża, głównie chodziło o dwóch przewoźników - linie Wizz Air i Ryanair" - powiedział.

Reklama
Reklama

I dodał: "My jako lotnisko Chopina i jako PPL nie odnotowaliśmy żadnych awarii, natomiast w zakresie linii lotniczych chodziło o system bagażowo-biletowy, czyli służący do odprawy przez internet".

Ze względu na awarię systemów linii lotniczych, Lotnisko Chopina przeszło na odprawę manualną, co wydłużyło system odpraw, ale "poszło to dość sprawie". Wiceprezes PPL powiedział, że z tego, co wie, "w innych portach regionalnych też to poszło sprawnie".

"Systemy są odpowiednio zabezpieczone, jesteśmy dość sprawnie zabezpieczeni na tego typu awarie; należy pochwalić i służby lotniska, i służby przewoźników, że naprawdę dość sprawnie sobie poradzili" - powiedział Marcin Danił.

W piątek doszło do globalnej awarii systemów firmy Microsoft, której skutki odczuło wiele firm i instytucji na świecie. Rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk poinformowałą, że zdarzyły się jednocześnie dwie awarie - dotycząca oprogramowania Azure, czyli platformy chmurowej służącej do administrowania aplikacjami i usługami, a druga związana z aktualizacją oprogramowania antywirusowego zewnętrznego przedsiębiorstwa CrowdStrike.

Awaria spowodowała zakłócenia i problemy w wielu branżach, m.in. lotniczej, finansowej, medialnej i na kolei

Łącznie w piątek na całym świecie odwołanych zostało 1390 połączeń lotniczych - wynika z danych analizującej ruch lotniczy firmy Cirium. Najwięcej, bo 512, przypadło na Stany Zjednoczone. Na piątek zaplanowano w sumie 110 tys. lotów.

Transport
Rosyjska ruletka lotnicza. Naprawdę strach latać
Transport
Kłopoty z A320 nie mają końca. Airbus tnie prognozę dostaw
Transport
Białoruś znów będzie śledzić tiry z Unii. Wprowadza plomby nawigacyjne
Transport
To będzie zima stulecia. Wysyp połączeń na polskich lotniskach
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Transport
Chińskie e-auta zalewają świat. Europa bije na alarm
Materiał Promocyjny
Nowa era budownictwa: roboty w służbie ludzi i środowiska
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama