Kadrowe trzęsienie ziemi na torach kolejowych. Odwołany zarząd PKP

Kadrowa miotła nowego rządu wreszcie dotarła do kolei. Odwołany został zarząd PKP Polskich Linii Kolejowych.

Publikacja: 15.02.2024 15:23

Kadrowe trzęsienie ziemi na torach kolejowych. Odwołany zarząd PKP

Foto: PKP IC

Ruszyła kadrowa miotła w zarządzającej infrastrukturą kolejową spółce PKP Polskie Linie Kolejowe. Rada nadzorcza odwołała w czwartek prezesa PKP PLK Ireneusza Merchel oraz pięciu członków zarządu: Mirosława Skubiszyńskiego, Arnolda Brescha, Radosława Celińskiego, Grzegorza Kurdziela i Piotra Majerczaka.

Nowy zarząd PKP PLK

Jednocześnie z rady nadzorczej spółki do zarządu oddelegowano Piotra Wyborskiego, Macieja Kaczorka i Piotra Kubickiego. Funkcje prezesa będzie pełnił Wyborski, który był już członkiem zarządu PLK od kwietnia 2015 r. do końca stycznia 2016 r.

Czytaj więcej

KGHM ogłasza konkurs na członków zarządu. Przynależność polityczna dyskwalifikuje

PLK to strategiczna spółka polskiej kolei, odpowiada za układanie rozkładu jazdy, zarządzanie ruchem pociągów, utrzymanie infrastruktury oraz warte dziesiątki miliardów złotych rocznie inwestycje na torach.

Na horyzoncie zmiany w PKP SA i PKP Intercity

W ostatnim czasie spółka krytykowana była za brak postępów w modernizacji torów, związany z robotami potężny chaos na warszawskim węźle kolejowym czy niewielkie efekty kosztownych i długotrwałych prac: przykładowo trwająca od 2017 r. i wciąż niedokończona, warta ok. 2,5 mld zł modernizacja linii kolejowej Warszawa – Poznań ma przynieść skrócenie czasu przejazdu o zaledwie 8 minut.

Na kadrowe zmiany wciąż czeka PKP SA czy PKP Intercity. Równie istotna jak wymiana zarządów będzie zmiana podporządkowania PKP, które obecnie znajdują się w gestii Ministerstwa Aktywów Państwowych. Mają przejść pod nadzór Ministerstwa Infrastruktury, podobnie jak CPK.

Transport
Maciej Lasek: Nie wygaszamy projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego
Transport
Strajki bardzo zabolały Lufthansę. A to jeszcze nie koniec
Transport
Koleje Dużych Prędkości w ramach CPK zbudują polskie firmy
Transport
Czy Dreamlinerami można latać bezpiecznie? Boeing w ogniu pytań
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Transport
Boom na rynku rowerów. Coraz większą popularnością cieszą się elektryczne