Airbus 380 po raz pierwszy poleciał na zrównoważonym paliwie lotniczym

Dubajskie linie lotnicze Emirates pokazały, że nawet dla największego samolotu świata, tankowanie zrównoważonego paliwa nie jest zagrożeniem.

Publikacja: 23.11.2023 15:20

Airbus 380 po raz pierwszy poleciał na zrównoważonym paliwie lotniczym

Foto: Adobe Stock

Na kilka dni przed rozpoczynającym się w Dubaju w przyszłym tygodniu szczytem ekologicznym COP28, miejscowe linie, jeden z największych przewoźników świata pokazały, że zrównoważone paliwo lotnicze (SAF) może być przyszłością dla branży, która dzisiaj ma na swoim koncie 2,5 proc. światowych emisji CO2.

Czytaj więcej

Nowe podatki w lotnictwie. Europa strzela sobie w stopę

Samolot wyleciał z Dubaju 22 listopada, a eksperyment trwał pół godziny z przelotem nad wybrzeżem emiratu. Do jednego z czterech silników Engine Alliance GP7200 zatankowano 4 tony paliwa HEFA-SPK i HDO-SAK. HEFA-SPK pochodzi z hydroprzetworzonych estrów i kwasów tłuszczowych, natomiast HDO-SAK to hydroodtleniona syntetyczna nafta aromatyczna. Zrównoważone paliwo lotnicze dostarczyły Emirates Neste i Virent. Do zasilania pozostałych trzech silników A380 używano konwencjonalnego paliwa.

Eksperymentalny lot Airbusa na zielonym paliwie

Dotychczas nie odważył się na to żaden z przewoźników eksploatujących ten typ maszyn. Dzisiaj latają nimi m.in. Singapore Airlines, British Airways, Lufthansa, Qatar Airways. Zazwyczaj mieszanka SAF z naftą lotniczą była przygotowywana w proporcjach najwyżej 50/50 proc. Ten lot przygotowuje grunt pod potencjalne powszechne przyjęcie 100 proc. SAF w przyszłości — oceniają eksperci. Ich zdaniem takie loty demonstracyjne pomogą w standaryzacji, kwalifikacji i zezwolenia na loty zasilane w przyszłości już wyłącznie 100 paliwem zrównoważonym. SAF zastosowany podczas tego lotu w dużym stopniu naśladował konwencjonalne paliwo do silników odrzutowych i został uznany za zgodny z istniejącymi systemami A380.

Czytaj więcej

Polskie niebo opanowały budżetowe linie lotnicze. Nie zawsze są jednak tańsze

W eksperymencie uczestniczyły także Airbus, który wyprodukował samolot, Engine Alliance, Pratt & Whitney — dostawcy silników oraz Neste, Virent i ENOC — producenci zrównoważonego paliwa. Emirates już wcześniej eksperymentowały z SAF. Na początku 2023 roku wykonały lot testowy ze 100 procentowym SAF zatankowanym do Boeinga 777-300 ER. Wówczas zmieszano 18 ton SAF, składającego się z HEFA-SPK (hydroprzetwarzone estry i kwasy tłuszczowe oraz syntetyczna nafta parafinowa) dostarczonych przez Neste oraz HDO-SAK (hydroodtleniona syntetyczna nafta aromatyczna) firmy Virent. 100-procentowy SAF zasilał wówczas jeden silnik GE90, a konwencjonalne paliwo - drugi. Ten typ samolotów napędzany jest silnikami produkcji General Electric GE90. Wtedy też Emirates podpisały umowę na dostawy zrównoważonego paliwa na kilku europejskich lotniskach. Problemem jest jednak to, że SAF jest 2,5 raza droższe od konwencjonalnego paliwa lotniczego.

Transport
Francuscy kontrolerzy obiecali nie strajkować. Zmienili zdanie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Transport
Koniec strajków w Lufthansie. Pasażerowie odetchną, chociaż nie do końca
Transport
Ryanair przegrywa w Hiszpanii, zapłaci załodze więcej
Transport
Boeing niedbale produkował największe samoloty? Rusza śledztwo
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Transport
Miasta mogą mieć problemy z zakupem elektrycznych autobusów