Wielka Brytania skorzysta z amerykańskich ulg przy budowie elektryków

Brytyjskie firmy będą mogły uzyskać dostęp do amerykańskiego zielonego finansowania w ramach planów zacieśnienia współpracy gospodarczej między Wielką Brytanią i USA ogłoszonych przez premiera Rishiego Sunaka i prezydenta Joe Bidena.

Publikacja: 13.06.2023 11:57

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak

Foto: AFP

Podczas konferencji prasowej w Białym Domu, przedstawiono Deklarację Atlantycką, mającą na celu wzmocnienie więzi gospodarczych między dwoma krajami. Premier Sunak zapowiedział, że porozumienie, które nie jest co do zasady umową handlową, przyniesie korzyści „tak szybko, jak to możliwe”.

Brytyjskie firmy zajmujące się produkcją samochodów elektrycznych mogą uzyskać dostęp do ulg podatkowych i dotacji w USA.

Czytaj więcej

Na drogie auta nie brakuje chętnych

Deklaracja Atlantycka zawiera plany złagodzenia części wpływu sztandarowej amerykańskiej ustawy o redukcji inflacji (IRA) na gospodarkę Wielkiej Brytanii, wraz z propozycjami usunięcia barier, które wpłynęły na handel akumulatorami do pojazdów elektrycznych.

Zgodnie z obecną polityką IRA, zapewnia ona ulgę podatkową w wysokości 3750 dol., na każdy pojazd elektryczny (EV) wyprodukowany w USA lub wykorzystujący komponenty wydobyte, przetworzone lub wyprodukowane w tym kraju.

Wielka Brytania jest już eksporterem netto surowców do akumulatorów elektrycznych do USA, ale kraje bez umowy handlowej z USA nie mają dostępu do dotacji IRA.

Deklaracja Atlantycka zobowiązuje Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone do pracy nad nową umową dotyczącą surowców  krytycznych, która dałaby nabywcom pojazdów dostęp do ulg podatkowych poprzez firmy brytyjskie.

Deklaracja wskazuje, że umowa zostanie wdrożona po konsultacji z Kongresem USA.

Transport
Koniec strajków w Lufthansie. Pasażerowie odetchną, chociaż nie do końca
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Transport
Ryanair przegrywa w Hiszpanii, zapłaci załodze więcej
Transport
Boeing niedbale produkował największe samoloty? Rusza śledztwo
Transport
Miasta mogą mieć problemy z zakupem elektrycznych autobusów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Transport
Boeing znów się sypie. Odpadła część B737 i uszkodziła skrzydło