Obejmujący pracowników obsługi naziemnej i transportu lotniczego związek Unite zapowiedział, że 700 pracowników najbardziej ruchliwego lotniska w Europie zastrajkuje jeszcze w listopadzie. Związkowcy planują strajk od wczesnych godzin porannych 18 listopada do ranka 21 listopada i będą domagać się podwyżek wynagrodzeń. Strajk spowoduje zapewne opóźnienia w terminalach 2,3 i 4 lotniska Heathrow co jest bardzo złą wiadomością dla brytyjskich fanów futbolu.

Czytaj więcej

Ile trzeba wydać pieniędzy, żeby pojechać na mundial do Kataru

Z terminala 4 operują bowiem Qatar Airways, które dowożą pasażerów do Kataru, a 20 listopada rozpoczynają się mistrzostwa świata. Anglia i Walia grają swoje pierwsze mecze 21 listopada – Anglia z Iranem, a Walia z USA. Strajk oznacza, że kibice mogą mieć problem z dotarciem na stadiony i będą musieli zadowolić się oglądaniem spotkań w telewizji. Związkowcy zdają sobie z tego sprawę.

- Strajk nieuchronnie spowoduje zakłócenia, opóźnienia i odwołania lotów na całym Heathrow, co szczególnie wpłynie na podróżujących na Mistrzostwa Świata – powiedział, cytowany przez „The Guardian” Kevin Hall reprezentujący związek Unite.

Nie tylko Qatar Airlines i podróżujący na Mistrzostwa Świata będą mieli problemy. Kłopoty na pewno dotkną również linie Virgin, Singapore Airlines, Cathay Pacific i Emirates. A trudności z dotarciem do celu na czas będą mieli również lecący do domów na Święto Dziękczynienia mieszkańcy USA.

Związkowcy zdecydowali się na akcję strajkową (której można jeszcze uniknąć) przeciwko firmom Dnata i Menzies

- Nasi członkowie w Dnata i Menzies mają bardzo wymagającą pracę i po prostu chcą przyzwoitej podwyżki płac. Obie firmy są bardzo dochodowe i mogą sobie w pełni pozwolić na uczciwą podwyżkę – twierdzi Sharon Graham, sekretarka generalna Unite.

Kłopoty i opóźnienia na Heathrow mogą przełożyć się również na opóźnienia na innych europejskich lotniskach.

Czytaj więcej

Neutralne klimatycznie Mistrzostwa Świata w Katarze to „greenwashing”