Chodziło nie tylko o sprawy, najpilniejsze, bieżące takie jak powrót ruchu lotniczego i związane z tym problemy, ale także inwestycje w rozwinięte technologie, które ułatwią funkcjonowanie lotnisk w przyszłości.

Organizatorem tego dwudniowego wydarzenia jest Stowarzyszenie Portów Lotniczych V4+ i Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze. — Dla mnie jest to jedyna taka możliwość, żeby spotkać się jednocześnie z tyloma przedstawicielami lotnisk Europy Środkowej i Wschodniej. Znajdujemy się w bardzo trudnym momencie, bo rynek lotniczy bardzo powoli wychodzi z pandemii, a kraje wschodu Europy mają potężne problemy z powodu wojny w Ukrainie. A PPL jest członkiem naszej organizacji od wielu lat, więc nie mogło nas tutaj zabraknąć — powiedział „Rzeczpospolitej” Oliver Jankovec, dyrektor generalny ACI Europe (Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych, organizacji zrzeszającej ponad 500 z 700 lotnisk europejskich. Jego zdaniem Polska jest przykładem kraju, który wciąż koncentruje się na długoterminowym planowaniu rozwoju infrastruktury.

— Takie podejście staje się niestety coraz rzadsze w Europie. Bez wątpienia ostatnie dwa lata mocno odbiły się na lotniskach i ich personelu, ale w końcu dochodzimy do siebie. Według naszych najnowszych danych, ruch pasażerski w lipcu podwoił się w europejskiej sieci lotnisk, co oznacza, że zbliżamy się do poziomu sprzed pandemii — mówił szef ACI Europe.

Z kolei prezes PPL, Stanisław Wojtera nie ukrywał, że liczy w przyszłości na dobrą współpracę lotnisk naszego regionu. Konferencja V4 staje się już wydarzeniem cyklicznym, odbyła się już po raz drugi. Tym razem składała się z kilku bloków tematycznych, podczas których wystąpili międzynarodowi specjaliści i eksperci w dziedzinach związanych z branżą. Głównym tematem były innowacje w obszarze lotnictwa cywilnego, m.in. big data oraz sztuczna inteligencja na lotniskach. Ich wykorzystanie ma usprawnić pracę lotnisk w przyszłości. Uczestnicy spotkania rozmawiali także o przyszłości branży turystycznej i europejskich portów lotniczych, z których niektóre mają poważne problemy.

Wśród gości Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+ znaleźli się m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Niemieckich Portów Lotniczych, w tym dyrektor generalny ADV Ralph Beisel, prezesi największych i najważniejszych portów lotniczych z krajów naszego regionu, lotnisk, m.in. w Wiedniu, Budapeszcie, Bukareszcie i Pradze. W wydarzeniu wzięła udział także delegacja portów lotniczych i władz lotniczych Ukrainy, która opowiedziała o wstępnych planach odbudowy ruchu lotniczego po wojnie. Wśród panelistów znaleźli się przedstawiciele najważniejszych organizacji lotniczych takich jak Eurocontrol, Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) oraz przedstawiciele portów lotniczych, a także LOT, Emirates i Wizzair.