Richard Branson obiecuje Ukrainie odbudować największy transportowiec świata

Założyciel Virgin Galactic, Richard Branson, obiecuje pomóc Ukrainie w budowie nowego samolotu Mrija (Marzenie) - największego latającego transportowca świata.

Publikacja: 30.06.2022 19:40

Mrija An-225 w hangarze na lotnisku w Hostomelu, jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę

Mrija An-225 w hangarze na lotnisku w Hostomelu, jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę

Foto: Bloomberg

Branson oświadczył to podczas wizyty w mieście Hostomel w obwodzie kijowskim. To tutaj w lutym-marcu toczyły się ciężkie boje z rosyjskim agresorem. W tym czasie na tamtejszym lotnisku przy zakładach Antonowa remontowany był jedyny egzemplarz największego samolotu transportowego An-225 Mrija. Rosyjski atak zniszczył samolot.

Podczas wizyty na Ukrainie Branson i jego ukraińscy gospodarze omówili współpracę w przemyśle kosmicznym oraz projekt budowy nowego samolotu Mrija. Poinformował o tym szef frakcji Sługa Narodu w Radzie Najwyższej Dawid Arachamia.

- Pracujemy już nad projektem budowy nowego samolotu, który po wojnie ustanowi o wiele więcej rekordów. Projekt jest już zaktualizowany, oparty na nowoczesnym sprzęcie cyfrowym, który pozwoli Mriji stać się jeszcze silniejszym - cytuje ukraińska Ekonomiczna Prawda.

Branson wyraził chęć pomocy „w każdy możliwy sposób” i „był mile oszołomiony ukraińskim optymizmem i faktem, że nawet w tak trudnych czasach myślimy o tym, jak zrobić skok technologiczny w przemyśle lotniczym”.

Virgin Galactic ma doświadczenie w użytkowaniu dużych statków powietrznych. Posiada WhiteKnightTwo (WK2)- samolot transportowy o napędzie odrzutowym zaprojektowany do wynoszenia i startów suborbitalnego samolotu rakietowego SpaceShipTwo. Masa startowa Mriji, podobnie jak WK2, wynosiła 650 ton.

Ponadto podczas wizyty w Hostomelu Branson był zainteresowany możliwością odbudowy lotniska dla zakładów lotniczych Antonowa.

Czytaj więcej

An-225 „Mrija” spłonął. Rosjanie zniszczyli największy samolot świata
Transport
Pierwszy czarter z Radomia i pierwsza bójka. Pasażerowie na czarnej liście
Transport
Linie lotnicze coraz częściej narzekają na agresję pasażerów
Transport
Lotnictwo odżywa. Ma być więcej pasażerów w samolotach, ale skromne zyski
Transport
Brakuje w Polsce specjalistów do produkcji baterii e-aut
Transport
Udział Lufthansy w ITA Airways zwiastuje nowe takie transakcje w Europie