Poniedziałek przyniósł niespodziewany zwrot w rozmowach pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, a kontrolerami ruchu lotniczego, które jak wydawało się zbliżają się do końca po tym, gdy 27 maja stronom udało się porozumieć w kwestii fundamentalnej, a więc wynagrodzeń.

Po słowach przedstawicielki Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego Anny Garwolińskiej „Niestety PAŻP wycofuje się z porozumień. Wakacji nie będzie” oraz przedstawieniu przez kontrolerów stanowiska, jakoby PAŻP miałby nie realizować 6 z 24 wynegocjowanych punktów porozumienia, na nowo powstały obawy o prawidłowe funkcjonowanie przestrzeni powietrznej nad Polską. Tym razem, z pracy w PAŻP miałoby odejść ok. 100 kontrolerów.

PAŻP zdementował te zarzuty twierdząc, że mają one służyć zaognieniu konfliktu.

- PAŻP nie wycofuje się z porozumień, nie miała i wciąż nie ma takiego zamiaru. Dotąd sądziliśmy, że także ZZKRL jest zainteresowany wdrażaniem ustaleń negocjacyjnych, a nie podgrzewaniem nastrojów opinii publicznej – wskazał PAŻP w przesłanym do nas oświadczeniu.

W odpowiedzi na stanowisko agencji, ZZKRL postanowił wydać we wtorek własny komunikat.

- W ostatnim tygodniu prowadzone rozmowy nie miały odpowiedniej dynamiki i w niektórych obszarach zmierzały w złym kierunku, niezgodnym z wcześniejszymi ustaleniami między stronami. Z optymizmem przyjęliśmy jednak powtórne zaangażowanie osobiste pani prezes Anita Oleksiak, dzięki temu rozmowy nabrały realnego wymiaru – czytamy w stanowisku związkowców.

Ci wskazali również, że ich celem nie jest doprowadzenie do kryzysu, jaki miał miejsce bezpośrednio przed majówką, kiedy w sprawie zapewnienia drożności na polskim niebie interweniowała europejska agencja ruchu lotniczego – Eurocontrol.

- Pomimo ogromnej presji czasu, terminu 10 lipca jako ostatecznej daty podpisania porozumienia, zrobimy wszystko, żeby uniknąć powtórki z kryzysu z początku maja br. Nie rezygnujemy równocześnie z odbudowania bezpieczeństwa na polskim niebie i sprawiedliwych zasad funkcjonowania Agencji — wskazuje ZZKRL.

W trakcie dzisiejszej tury rozmów pomiędzy PAŻP, a 14 związkami zawodowymi działającymi w agencji, udało się porozumieć w sprawie kwestii etyki zawodowej, ochrony sygnalistów oraz mobbingu.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Na ostateczne rozwiązanie konfliktu strony mają czas do 10 lipca. Wówczas minie okres dwumiesięcznego, tymczasowego porozumienia.

Czytaj więcej

Konflikt o kontrolę nieba powrócił. Możliwy paraliż lotniczy w lato