Kontrolerzy: Zrobimy wszystko, aby uniknąć powtórki z maja. Rozmowy w PAŻP trwają

Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu lotniczego wydał oświadczenie w sprawie ponownego zaognienia konfliktu w PAŻP. Kontrolerzy przekonują, że ich celem nie jest powtórka kryzysu z końca kwietnia. Rozmowy pomiędzy stronami cały czas trwają.

Publikacja: 21.06.2022 16:32

Wieża kontroli lotów międzynarodowego portu lotniczego Chopina

Wieża kontroli lotów międzynarodowego portu lotniczego Chopina

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Poniedziałek przyniósł niespodziewany zwrot w rozmowach pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, a kontrolerami ruchu lotniczego, które jak wydawało się zbliżają się do końca po tym, gdy 27 maja stronom udało się porozumieć w kwestii fundamentalnej, a więc wynagrodzeń.

Po słowach przedstawicielki Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego Anny Garwolińskiej „Niestety PAŻP wycofuje się z porozumień. Wakacji nie będzie” oraz przedstawieniu przez kontrolerów stanowiska, jakoby PAŻP miałby nie realizować 6 z 24 wynegocjowanych punktów porozumienia, na nowo powstały obawy o prawidłowe funkcjonowanie przestrzeni powietrznej nad Polską. Tym razem, z pracy w PAŻP miałoby odejść ok. 100 kontrolerów.

PAŻP zdementował te zarzuty twierdząc, że mają one służyć zaognieniu konfliktu.

- PAŻP nie wycofuje się z porozumień, nie miała i wciąż nie ma takiego zamiaru. Dotąd sądziliśmy, że także ZZKRL jest zainteresowany wdrażaniem ustaleń negocjacyjnych, a nie podgrzewaniem nastrojów opinii publicznej – wskazał PAŻP w przesłanym do nas oświadczeniu.

W odpowiedzi na stanowisko agencji, ZZKRL postanowił wydać we wtorek własny komunikat.

- W ostatnim tygodniu prowadzone rozmowy nie miały odpowiedniej dynamiki i w niektórych obszarach zmierzały w złym kierunku, niezgodnym z wcześniejszymi ustaleniami między stronami. Z optymizmem przyjęliśmy jednak powtórne zaangażowanie osobiste pani prezes Anita Oleksiak, dzięki temu rozmowy nabrały realnego wymiaru – czytamy w stanowisku związkowców.

Ci wskazali również, że ich celem nie jest doprowadzenie do kryzysu, jaki miał miejsce bezpośrednio przed majówką, kiedy w sprawie zapewnienia drożności na polskim niebie interweniowała europejska agencja ruchu lotniczego – Eurocontrol.

- Pomimo ogromnej presji czasu, terminu 10 lipca jako ostatecznej daty podpisania porozumienia, zrobimy wszystko, żeby uniknąć powtórki z kryzysu z początku maja br. Nie rezygnujemy równocześnie z odbudowania bezpieczeństwa na polskim niebie i sprawiedliwych zasad funkcjonowania Agencji — wskazuje ZZKRL.

W trakcie dzisiejszej tury rozmów pomiędzy PAŻP, a 14 związkami zawodowymi działającymi w agencji, udało się porozumieć w sprawie kwestii etyki zawodowej, ochrony sygnalistów oraz mobbingu.

Na ostateczne rozwiązanie konfliktu strony mają czas do 10 lipca. Wówczas minie okres dwumiesięcznego, tymczasowego porozumienia.

Czytaj więcej

Konflikt o kontrolę nieba powrócił. Możliwy paraliż lotniczy w lato
Transport
Strajki bardzo zabolały Lufthansę. A to jeszcze nie koniec
Transport
Koleje Dużych Prędkości w ramach CPK zbudują polskie firmy
Transport
Czy Dreamlinerami można latać bezpiecznie? Boeing w ogniu pytań
Transport
Boom na rynku rowerów. Coraz większą popularnością cieszą się elektryczne
Transport
Prezes Lufthansy pod specjalnym nadzorem