Większy silnik dla B737 MAX

Boeing bada możliwość instalowania w największej wersji samolotu nowej rodziny 737 MAX większych silników, aby skuteczniej konkurować z sukcesem A320neo Airbusa

Publikacja: 31.05.2016 09:35

Większy silnik dla B737 MAX

Foto: Bloomberg

Teraz Amerykanie sprzedają jeden samolot wąskokadłubowy na cztery Europejczykom. W samolocie 737 MAX 10 zamierzają montować zmodyfikowaną wersję silnika LEAP-1A wykorzystywaną w A321neo, a nie LEAP-1B przewidziane dla 737 MAX 9 — stwierdziła osoba znająca sprawę.

To pozwoliłoby Boeingowi zwiększyć zasięg samolotu i jednocześnie wydłużyć go tak, aby zabierał o kilkunastu pasażerów więcej wobec obecnie 178. Uzyskałby w ten sposób przewagę nad A321neo, który ma 185 miejsc.

Taka zmiana nie będzie jednak prosta. Wybór większego silnika zmuszałby do przebudowy podwozia i pewnych korekt technicznych, co mogłoby kosztować 1-2 mld dolarów.

Producent silników, spółka CFM General Elecric i Safran, odmówił komentarza. Rzecznik GE wyjaśnił, że nie ma w kontrakcie przeszkód dla korzystania z silnika o większej mocy przez Boeinga. — Silnik LEAP zaprojektowano z myślą o zwiększaniu jego mocy — stwierdził.

Airbus przewiduje dostawę 22 900 samolotów z rodziny A320 o wartości 2,2 bln dolarów w ciągu najbliższych 20 lat. Konkurencja 320neo i B737 MAX jety szczególnie ostra, bo ten segment dominuje na rynku.

Podczas salonu w Dubaju w listopadzie Airbus sprzedał dodatkowe 30 A321 wietnamskiej VietJet, która zwiększyła łączne zamówienie do 99 sztuk z rodziny A320. Kilka dni temu Boeing zrewanżował się Europejczykom podpisując z tą sama linią kontrakt na sto B737 MAX o wartości 11 mld dolarów. Ten kontrakt wskazuje, że Boeingowi bardziej zależy na rywalizowaniu z Airbusem w odzyskaniu udziału rynkowego, specjaliści spodziewają się obniżenia cen maszyn z rodziny MAX.

Dział wojskowy Boeinga jest bliski podpisania kontraktu o wartości 2 mld funtów (2,63 mld dolarów) na dostawę 50 śmigłowców Apache brytyjskiemu resortowi obrony — podał dziennik "The Telegraph". Amerykanie wygrali z włoską Leonardo Finmeccanica niższą ceną, bo otrzymali większe zamówienie w Stanach. List intencyjny może być pdopisany już w lipcu.

Transport
PKP Cargo sprzeda część majątku
Transport
Tak powstawała flota cieni. Zarobili i Rosjanie, i pośrednicy z Wysp Brytyjskich
Transport
Pociągiem na wakacje do Chorwacji. Polacy zyskają nowe połączenie kolejowe
Transport
Donald Tusk zapowiada program „Polskie morze”. Na Bałtyku ma być bezpieczniej
Transport
NATO nie pojedzie koleją. Rail Baltica poważnie opóźniona