Port w Tallinie z rekordem przeładunków

Po porcie w litewskiej Kłajpedzie, także estoński Tallin zakończył pandemiczny rok rekordem przeładunków.

Aktualizacja: 11.01.2021 09:55 Publikacja: 11.01.2021 09:35

Tallin

Tallin

Foto: AdobeStock

W 2020 r. port w stolicy Estonii (1,3 mln mieszkańców) przeładował 21,3 mln ton towarów - najwięcej od pięciu lat. W tym samym czasie ruch pasażerski spadł o 59 procent w ujęciu rocznym do 4,3 mln osób - podał portal era.ee za biurem prasowym stołecznego portu.

Liczba zawinięć statków do Tallina była niższa o 10 proc. Zmniejszyła się także o 18 proc. liczba pasażerów przepraw promowych między lądem a estońskimi wyspami ze względu na ograniczenia nałożone w czasie pandemii. Niższa o 8 procent okazała się liczba przewożonych promami pojazdów. 

W IV kwartale 2020 r. obroty towarowe w porcie w Tallinie wzrosły o 2,5 proc. rok do roku do 5,8 mln ton, głównie za sprawą wzrostu w segmencie ładunków płynnych. Liczba pasażerów spadła o 73 proc., zawinięcia statków - o 7 proc.

Zdaniem Saldo Kalma, prezesa zarządu talińskiego portu, chociaż liczba pasażerów wyraźnie się zmniejszyła, to przewozy ładunków w tym samym okresie wzrosły do rekordowego poziomu. Menadżer tłumaczy to zrównoważonym modelem biznesowym przedsiębiorstwa, obejmującym cztery obszary działalności. Taki model w pełna sprawdza się w czasie kryzysu.

Także firmy portowe dostosowały swoje strategie do sytuacji. Np. estońska firma żeglugowa Tallink, która w październiku 2020 r. podniosła taryfy za przewozy ładunków, po wygraniu przetargu na obsługę morskiego transportu ładunków między Estonią a Finlandią, zdecydowała się w listopadzie 2020 r. na powrót taryf do poprzedniego poziomu.

Według Paavo Nogene, prezesa zarządu Tallink, pozwoli to armatorowi na dodanie dodatkowych ładunków, aby zapewnić transport ładunków na tej trasie.

Transport
Lotnictwo odżywa. Ma być więcej pasażerów w samolotach, ale skromne zyski
Transport
Brakuje w Polsce specjalistów do produkcji baterii e-aut
Transport
Udział Lufthansy w ITA Airways zwiastuje nowe takie transakcje w Europie
Transport
Linie lotnicze z problemami w dostawach przez wiele lat
Transport
Węgrzy chcą odkupić lotnisko w Budapeszcie. Ale nie mają pieniędzy
Transport
Rząd USA zdecydował: British Airways ma zapłacić 1,1 mln dol. kary