Wylot samolotu z Polski jest opóźniony z powodu awarii podwozia, poinformował w poniedziałek Antonow. Koncern wysłał do Rzeszowa samolot An-26 ze specjalistami.

„Mówimy o awarii głównego podwozia. W tej chwili samolot ze specjalistami jeszcze nie wylądował w Polsce. Za wcześnie, aby mówić o tym, ile czasu zajmie naprawa" - cytuje agencja Unian. Ukraińcy nie informują, w jaki sposób podwozie zostało uszkodzone.

An-225 „Mrija” (kryptonim NATO – „Kozak” ang. Cossack) – największy i najpotężniejszy samolot transportowy na świecie. Zaprojektowany w latach 80. w kijowskich zakładach im. O. K. Antonowa (obecnie ukraińskie przedsiębiorstwo państwowe „Antonow”) pod kierownictwem generalnego projektanta Piotra Bałabujewa i głównego projektanta Wiktora Tołmaczewa. Zbudowano tylko jeden egzemplarz, drugiego nigdy nie ukończono.

Czytaj więcej

Lemur. Nowy polski bezzałogowiec przygotowywany do produkcji seryjnej

An-225 o maksymalnej masie startowej 640 ton jest najcięższym samolotem na świecie. Dla porównania amerykański wojskowy samolot transportowy C-5 Galaxy, trzeci pod względem nośności (po An-124 Rusłan), ma maksymalną masę startową 381 ton. W listopadzie 2004 roku Międzynarodowa Federacja Aeronautyki wpisała An-225 do Księgi Rekordów Guinnessa.